Objevte skryté poklady: Památky Tábor, které musíte vidět
Historie husitského města
Tábor, město s bohatou historií spjatou s husitským hnutím, se pyšní množstvím památek, které dodnes připomínají jeho slavnou minulost. Vznikl roku 1420 jako pevná opora husitů a jeho jméno, odkazující na biblickou horu Tábor, symbolizuje sílu víry a odhodlání jeho obyvatel. Dominantou města je bezesporu Staré město s jeho spletitými uličkami a gotickými domy. Zachovalé hradby s baštami a branami, jako je Bechyňská brána, svědčí o tehdejší strategické důležitosti Tábora.
K nejvýznamnějším památkám patří gotický kostel Proměnění Páně na hoře Tábor, který sloužil husitům k bohoslužbám pod širým nebem. Jeho mohutná věž nabízí úchvatný výhled na město a okolí. Další významnou stavbou je radnice s pozdně gotickou kaplí, která dnes slouží jako galerie. V historickém centru města se nachází také řada měšťanských domů s renesančními a barokními prvky, z nichž mnohé ukrývají dochované gotické sklepy. Husitské muzeum v Táboře pak nabízí detailní pohled na historii husitství a život v Táboře během husitských válek. Návštěvníci zde naleznou bohaté sbírky zbraní, dokumentů a uměleckých děl.
Procházka historickým centrem
Tábor, město s bohatou historií husitství, láká návštěvníky svými úzkými uličkami a zachovalými památkami. Procházka historickým centrem je jako cesta časem. Začněte na Žižkově náměstí, srdci města, kde se tyčí mohutný kostel Proměnění Páně na hoře Tábor. Vystoupejte na jeho věž a užijte si panoramatický výhled na město a okolí. Jen pár kroků odtud se nachází Stará radnice, renesanční skvost s expozicí Muzea husitství. Projděte se tajemnými podzemními chodbami, které spojovaly důležité budovy ve městě a sloužily i jako úkryt.
Pokračujte k Bechyňské bráně, jediné dochované bráně z původního opevnění. Nedaleko se nachází Kotnov, mohutná gotická věž, která sloužila jako hláska a obranná věž. Z jejího vrcholu se vám naskytne další úchvatný výhled na město a řeku Lužnici. Projděte se po hradbách a vychutnejte si atmosféru středověkého města. Navštivte také Husitské muzeum, které vám přiblíží historii husitského hnutí a život v Táboře v 15. století.
Procházku zakončete v některé z útulných restaurací na Žižkově náměstí a ochutnejte speciality místní kuchyně.
Tajemné podzemní chodby
Tábor, město s bohatou husitskou historií, skrývá pod svými ulicemi a domy tajemný labyrint podzemních chodeb. Tyto chodby, vyhloubené ve 14. a 15. století, sloužily původně jako skladovací prostory pro potraviny a pivo. S narůstajícím významem města a hrozbou nepřátelských vpádů se však chodby staly důležitou součástí obranného systému. V dobách obléhání poskytovaly úkryt obyvatelům a umožňovaly jim pohybovat se nepozorovaně pod městem. Některé chodby dokonce ústily až za hradbami, odkud bylo možné podnikat výpady proti nepříteli. Dnes jsou tyto podzemní prochody velkým lákadlem pro turisty. Prohlídková trasa, zpřístupněná veřejnosti, vede bludištěm chodeb a nabízí fascinující pohled do minulosti. Návštěvníci se dozvědí o stavbě chodeb, jejich využití i legendách, které se k nim vážou. Prohlídka podzemí je nezapomenutelným zážitkem, který vám přiblíží historii Tábora a jeho obyvatel.
Výhled z věže kostela
Stoupání po točitých schodech věže děkanského kostela Proměnění Páně na táborském Žižkově náměstí je sice náročné, ale odměna za vynaloženou námahu je velkolepá. Z ochozu věže, tyčící se do výšky přes 70 metrů, se otevírá úchvatný panoramatický výhled na celé město Tábor a jeho malebné okolí. Jako na dlani uvidíte historické centrum s náměstím a jeho kašnou, obklopené zachovalými gotickými a renesančními domy. V dáli se rozprostírá rybník Jordán, založený husity v 15. století, a za ním se zvedají zalesněné kopce táborské pahorkatiny. Při dobré viditelnosti dohlédnete až k vrcholkům Šumavy a Novohradských hor. Pohled z věže vám umožní lépe si uvědomit strategickou polohu Tábora, který byl v minulosti významným husitským centrem. Uvidíte mohutné hradby, které chránily město před nepřáteli, a systém bašt a bran, jež sloužily k jeho obraně. Prohlídka věže děkanského kostela je tak nezapomenutelným zážitkem, který vám poskytne nejen krásné výhledy, ale i nevšední pohled do historie Tábora.
Husitské muzeum
Husitské muzeum v Táboře patří mezi nejvýznamnější instituce dokumentující husitské hnutí a období husitství v Čechách. Muzeum sídlí v budově Staré radnice na Žižkově náměstí, která je sama o sobě cennou architektonickou památkou. Expozice muzea přibližuje návštěvníkům život a učení Mistra Jana Husa, počátky reformace, husitské války i každodenní život v husitském Táboře. K vidění jsou zde vzácné exponáty, jako jsou husitské zbraně, dobové listiny, archeologické nálezy a umělecká díla s husitskou tematikou. Návštěvníci se dozvědí o významu Tábora jakožto centra husitského hnutí a o jeho roli v bojích proti křižákům. Muzeum nabízí také programy pro školy a workshopy pro veřejnost, které přibližují historii husitství interaktivní a zábavnou formou.
Památník bitvy u Lipan
Tábor, město s bohatou historií, je spjaté s husitským hnutím. Nedaleko odtud se odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev husitských válek – bitva u Lipan. Památník bitvy u Lipan, stojící na návrší nad bojištěm, je pietním místem připomínajícím tuto událost. Uvnitř památníku se nachází expozice přibližující průběh bitvy, její historický kontext a osudy jejích účastníků. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dobové zbraně, mapy a dokumenty. Z ochozu památníku se otevírá působivý výhled na panorama bojiště a okolní krajinu. Každoročně se u památníku konají vzpomínkové akce a pietní akty. Místo je významným bodem na mapě husitských památek a každoročně láká tisíce návštěvníků, kteří se zajímají o historii husitství a chtějí vzdát hold památce padlých.
Galerie moderního umění
Tábor sice oplývá spoustou historických památek, především z období husitství, ale milovníci umění z období pozdějšího, konkrétně 20. a 21. století, si přijdou na své v Galerii moderního umění. Galerie sídlí v prostorách bývalého jezuitského semináře, čímž se snoubí historická architektura s moderním uměním. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla významných českých autorů, jako jsou například Josef Čapek, Jan Zrzavý, František Kupka nebo Václav Špála. Galerie se zaměřuje především na sbírku obrazů, kreseb a plastik, ale nabízí i expozice grafiky a fotografie. Prostor galerie je využíván i k pořádání krátkodobých výstav a doprovodných akcí, jako jsou přednášky, workshopy a koncerty. Návštěva Galerie moderního umění v Táboře tak představuje skvělou možnost, jak spojit poznávání historického města s obohacujícím uměleckým zážitkem.
Relaxace u Jordánu
Tábor, město s bohatou historií a úchvatnými památkami, nabízí také klidná zákoutí pro relaxaci. Jedním z nich je malebná oblast u řeky Jordán, která protéká srdcem města. Procházka podél břehů Jordánu je balzámem na duši. Můžete obdivovat historické budovy s typickými štíty, které se zrcadlí na hladině řeky, a naslouchat šumění vody.
V létě láká Jordán k projížďce na loďce. Z paluby se vám naskytne netradiční pohled na historické centrum Tábora. Můžete se také vydat na delší plavbu parníkem a poznat krásy okolní krajiny. Okolí Jordánu je ideálním místem pro piknik. Usaďte se na dece pod korunami stromů a vychutnejte si klid a pohodu. Děti se zabaví na hřišti a vy si můžete dopřát zasloužený odpočinek.
Ať už hledáte romantickou procházku, aktivní odpočinek nebo jen klidné místo k relaxaci, oblast u Jordánu v Táboře vás nezklame.
Kde se ubytovat
Tábor láká turisty na bohatou historii a památky. Po dni stráveném objevováním krás města si zasloužíte odpočinek. Ubytování najdete v Táboře v různých cenových relacích a kategoriích. Preferujete komfort hotelu? V centru města i jeho okolí najdete hotely s nabídkou wellness služeb. Pro romantické duše se nabízí penziony v historickém centru s výhledem na náměstí. Rodiny s dětmi ocení apartmány s kuchyňkou a prostorem pro hry. Nechybí ani kempy pro milovníky přírody. Ať už hledáte luxusní ubytování nebo cenově dostupnou variantu, Tábor má co nabídnout. Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
Tipy na restaurace
Tábor, město s bohatou historií a spoustou památek, nabízí i širokou škálu restaurací, kde si můžete pochutnat na tradiční české kuchyni i mezinárodních specialitách. Po prohlídce historického centra s dominantou, kterou je gotický kostel Proměnění Páně na hoře Tábor, si můžete odpočinout v některé z restaurací s výhledem na město. Pokud dáváte přednost moderní gastronomii, vyzkoušejte restauraci v Hotelu Nautilus s nabídkou mezinárodní kuchyně. Pro milovníky piva je tu Husitský pivovar, kde se vaří pivo tradičními metodami. Vychutnat si ho můžete v pivovarské restauraci s nabídkou tradičních českých jídel. Vegetariáni a vegani si přijdou na své v restauraci Vegetka, která nabízí široký výběr bezmasých pokrmů. Ať už si vyberete jakoukoliv restauraci, věříme, že si pochutnáte a váš gurmánský zážitek bude nezapomenutelný.
Doprava do Tábora
Tábor je město s bohatou historií a spoustou památek, které lákají návštěvníky z celého světa. Ať už se do Tábora chystáte za poznáním husitské historie, krásnou architekturou nebo třeba jen na procházku malebným historickým centrem, máte na výběr z několika možností dopravy.
Autem se do Tábora dostanete pohodlně po dálnici D3, která spojuje Prahu s Českými Budějovicemi. Pokud cestujete z jiných směrů, využít můžete silnice I/3 a I/19. Ve městě je k dispozici několik placených parkovišť, a to jak v centru, tak i na jeho okraji.
Pokud preferujete cestování vlakem, Tábor leží na hlavní železniční trati spojující Prahu s Českými Budějovicemi a dále s Rakouskem. Z Prahy se do Tábora dostanete přímým spojem za necelé dvě hodiny. Vlakové nádraží se nachází jen pár minut chůze od historického centra.
Do Tábora se dostanete i autobusem, a to z mnoha českých měst. Autobusové nádraží se nachází v těsné blízkosti vlakového nádraží, takže i odtud to budete mít do centra města jen kousek.
Ať už zvolíte jakoukoli možnost dopravy, věříme, že si návštěvu Tábora a jeho památek užijete.
Nejlepší doba k návštěvě
Tábor, město s bohatou historií a spoustou památek, láká návštěvníky po celý rok. Pro ty, kteří chtějí zažít město v plné kráse, je ideální doba návštěvy od května do září. V těchto měsících panuje příjemné počasí vhodné pro procházky historickým centrem a návštěvy hradů a zámků v okolí.
Letní měsíce lákají k prozkoumání podzemních chodeb, které jsou příjemným útočištěm před horkem. V červenci a srpnu se konají Táborská setkání, festival s historickým programem a ukázkami dobových řemesel.
Jaro a podzim jsou ideální pro milovníky klidu a historie. Ulice nejsou přeplněné turisty a vy si tak můžete vychutnat poklidnou atmosféru města. Na jaře rozkvétají parky a zahrady a na podzim se příroda zbarví do pestrých barev.
V zimě se Tábor zahalí do kouzelné vánoční atmosféry. Na náměstí Míru se konají vánoční trhy a město zdobí vánoční výzdoba. V tomto období je ideální navštívit Husitské muzeum a dozvědět se více o historii husitství.
Publikováno: 22. 06. 2024
Kategorie: cestování