Štípnutí vosou: Co se děje s vaším tělem?

Stipnuti Vosou

Okamžitá reakce

Po vpichu vosy dochází k okamžité reakci organismu. V místě vpichu se objeví ostrá, pálivá bolest, která je způsobena samotným bodnutím a kyselinou mravenčí obsaženou v jedu. Postižené místo rychle zrudne a oteče, jelikož tělo reaguje na vosí jed. Reakce se liší v závislosti na citlivosti organismu na vosí jed. U některých lidí se objeví pouze mírné zarudnutí a otok, zatímco u jiných může být reakce mnohem silnější a rozšířit se i do okolí vpichu. Vzácně se může objevit i závažnější alergická reakce, která se projevuje kopřivkou, dušností, nevolností, zvracením, a v krajním případě i anafylaktickým šokem. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví jakékoli závažnější příznaky, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Typické příznaky

Po vpichu vosího žihadla se v místě vpichu dostavuje okamžitá, ostrá a palčivá bolest. Tato bolest je způsobena samotným bodnutím a také vosím jedem, který obsahuje látky dráždící nervová zakončení. Místo vpichu obvykle zčervená, oteče a svědí. Rozsah otoku a zarudnutí se liší v závislosti na individuální reakci organismu a místě vpichu. U některých lidí se může objevit i svědivá vyrážka v okolí vpichu. Ve vzácných případech, zejména u alergiků, může dojít k závažnější alergické reakci, která se projevuje například kopřivkou, otoky rtů, jazyka a hrdla, dušností, nevolností, zvracením, závratěmi a v krajním případě i anafylaktickým šokem. Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví jakékoli závažnější příznaky, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Vlastnost Bodnutí vosou Bodnutí včelou
Bolest Intenzivní, palčivá Ostrá, pálivá
Žihadlo v ráně Nezůstává Zůstává (obvykle)

Kdy vyhledat lékaře

Bodnutí vosou je obvykle bolestivé, ale neškodné. Místo vpichu může zčervenat, otéct a svědit. Tyto příznaky obvykle odezní během několika hodin nebo dní. Někdy však může bodnutí vosou vyvolat závažnější reakci, jako je alergická reakce.

V takovém případě je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi příznaky alergické reakce patří: potíže s dýcháním, sípání, otok obličeje, rtů nebo jazyka, kopřivka, nevolnost, zvracení, závratě nebo mdloby. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví některý z těchto příznaků, okamžitě volejte záchrannou službu.

I v případě, že se u vás neprojeví alergická reakce, je důležité vyhledat lékaře, pokud: vás bodla vosa do úst nebo krku, jste byli bodnuti více než 10krát, jste těhotná nebo kojící, máte oslabený imunitní systém.

Včasná lékařská pomoc může pomoci předejít závažným komplikacím.

Domácí léčba

Po bodnutí vosou je nejdůležitější zachovat klid. Většina lidí zažije pouze mírnou reakci, jako je lokální otok, zarudnutí a svědění. Tyto příznaky obvykle odezní během několika hodin až dnů. Pro zmírnění nepohodlí můžete vyzkoušet následující domácí léčbu:

Co nejdříve odstraňte žihadlo, pokud v ráně zůstalo. Použijte k tomu tupý předmět, například nehet nebo okraj kreditní karty. Nestlačujte žihadlo, abyste ho nevytlačili hlouběji do kůže.

Místo vpichu omyjte mýdlem a vodou a aplikujte studený obklad, například ledový zábal zabalený v ručníku. To pomůže zmírnit otok a bolest.

Proti svědění a otoku můžete použít volně prodejné antihistaminikum v tabletách nebo krému.

Bolest lze zmírnit užíváním volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

Důležité je pít dostatek tekutin, aby se organismus hydratoval a snáze se zbavil toxinů.

Pokud se u vás objeví závažnější reakce, jako je dušnost, zrychlený tep nebo otok obličeje, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Alergie na vosí bodnutí

Alergie na vosí bodnutí je přehnaná reakce imunitního systému na jed, který vosa vstříkne žihadlem při bodnutí. U většiny lidí vyvolá vosí bodnutí jen mírnou lokální reakci – bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu. Tyto příznaky obvykle odezní během několika hodin nebo dní. U alergiků však může i malé množství vosího jedu vyvolat závažnou, život ohrožující reakci, nazývanou anafylaktický šok. Mezi příznaky anafylaktického šoku patří kopřivka, svědění, otoky rtů, jazyka nebo hrdla, sípání, dušnost, nevolnost, zvracení, závratě, ztráta vědomí a v nejhorším případě i zástava srdce. Anafylaktický šok vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a podání adrenalinu. Pokud víte, že jste alergičtí na vosí bodnutí, je důležité mít vždy u sebe pohotovostní léky s adrenalinem (např. Epipen) a nosit identifikační šperk s informací o alergii. V případě bodnutí vosou je vhodné ranku omýt mýdlem a vodou, přiložit studený obklad a užít léky proti bolesti. V případě výskytu jakýchkoli závažnějších příznaků, jako je dušnost, otoky nebo závratě, okamžitě volejte záchrannou službu.

Anafylaktický šok

Bodnutí vosou je běžnou, i když nepříjemnou zkušeností, zejména během teplejších měsíců. Pro většinu lidí představuje pouze dočasné nepohodlí. Pro některé však může být bodnutí vosou mnohem vážnější a vyvolat život ohrožující stav zvaný anafylaktický šok. Anafylaktický šok je závažná alergická reakce, která se objevuje náhle a rychle postupuje. V případě bodnutí vosou se jedná o extrémní reakci imunitního systému na vosí jed. Imunitní systém, který je běžně zodpovědný za obranu těla před infekcemi, v tomto případě chybně identifikuje vosí jed jako hrozbu a reaguje přehnaně. Tato přehnaná reakce vede k uvolnění látek, jako je histamin, do krevního oběhu, což způsobuje řadu příznaků. Mezi typické příznaky anafylaktického šoku patří kopřivka, svědění, otok rtů a jazyka, sípání, potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení, závratě a ztráta vědomí. Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky anafylaktického šoku po bodnutí vosou, je nezbytné okamžitě volat záchrannou službu.

Prevence bodnutí vosou

Vosy obvykle bodají v sebeobraně. Pokud se cítí ohroženy, například máváním rukou, je pravděpodobnější, že zaútočí. Vyhýbejte se nošení parfémů se sladkou vůní a oblečení s výraznými barvami, protože to může vosy přitahovat. Při konzumaci sladkých nápojů nebo jídla venku buďte opatrní, protože vosy přitahuje cukr. Pokud na vás vosa přistane, zachovejte klid a pomalu se od ní vzdalte. Nikdy se nesnažte vosu plácnout nebo rozmáčknout, protože to zvyšuje pravděpodobnost bodnutí. Reakce na bodnutí vosou se liší v závislosti na citlivosti daného jedince. U většiny lidí se objeví bolestivé zarudnutí a otok v místě vpichu. V závažnějších případech může dojít k alergické reakci, která se projevuje kopřivkou, otoky, dýchacími potížemi nebo anafylaktickým šokem. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví závažné příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Svědění, pálení, otok - to je trojhlas bolesti, kterou v nás rozezní drobná žlutá jehla.

Hana Nováková

Vosy a včely: Rozdíly

Vosy a včely se od sebe liší nejen vzhledem, ale i chováním a typem žihadla. Zatímco včela medonosná má na žihadle zpětné háčky a po bodnutí hyne, vosa má žihadlo hladké a může bodnout opakovaně. Bodnutí vosou je charakteristické ostrou, pálivou bolestí. Místo vpichu zpravidla zčervená, oteče a svědí. Reakce organismu na vosí jed se liší v závislosti na citlivosti daného jedince. U většiny lidí se jedná o lokální reakci, která do pár dní odezní. Někteří lidé si však na vosí jed vybudují alergii, která se může projevovat závažnějšími symptomy, jako je rozsáhlý otok, kopřivka, nevolnost, zvracení, dušnost, a v krajním případě až život ohrožující anafylaktický šok. V případě alergické reakce je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Mýty o bodnutí vosou

Kolem bodnutí vosou panuje řada mýtů a polopravd. Často slýcháme, že vosí bodnutí je smrtelné nebo že na rozdíl od včelího žihadla nezůstává v ráně žihadlo. Pravda je ale trochu jiná. Vosí bodnutí sice může být bolestivé a pro alergiky i nebezpečné, ale smrtelné je jen velmi vzácně. Vosí jed obsahuje látky, které způsobují bolest, svědění a otok. U většiny lidí reakce po bodnutí do 24 hodin odezní. Na rozdíl od včel vosy po bodnutí neumírají a žihadlo v ráně nezůstává. Mohou nás proto bodnout opakovaně. Pokud se u vás po bodnutí vosou objeví závažnější reakce, jako je dušnost, zrychlený tep nebo otok obličeje, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavosti o vosách

Vosí bodnutí patří k nepříjemným zážitkům letních dnů. Věděli jste ale, že žihadlo má pouze vosa samička? Samci vos žihadlo postrádají. Po bodnutí se do rány uvolní jed, který obsahuje směs látek, na které naše tělo reaguje. Typická reakce zahrnuje bolest, otok, zarudnutí a svědění v místě vpichu. Intenzita reakce se liší v závislosti na citlivosti daného člověka a množství jedu, které se dostalo do těla. Pro většinu lidí je vosí bodnutí bolestivé, ale neškodné. Existují však jedinci, kteří jsou na vosí jed alergičtí. U nich může i malé množství jedu vyvolat závažnou alergickou reakci, která se projevuje kopřivkou, otoky, dušností, nevolností, zvracením, a v krajním případě i život ohrožujícím anafylaktickým šokem. V případě alergické reakce je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: Zdraví