Zalehlé ucho? Zbavte se nepříjemného tlaku snadno a rychle!

Co Dělat Když Mám Zalehlé Ucho

Zívnout nebo polknout

Jedním z nejčastějších a nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit zalehlého ucha, je zívnutí nebo polknutí. Tyto přirozené pohyby pomáhají aktivovat svaly v Eustachově trubici, úzkém kanálku spojujícím střední ucho s zadní částí nosohltanu. Zívnutím nebo polknutím se Eustachova trubice otevírá a umožňuje vyrovnání tlaku mezi středním uchem a okolním prostředím. To může být obzvláště užitečné při změnách nadmořské výšky, například během letu letadlem nebo při jízdě autem do hor.

Pokud máte zalehlé ucho, zkuste několikrát za sebou zívнуть nebo polknout. Můžete také zkusit žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón, což stimuluje tvorbu slin a podporuje polykání. V některých případech může být užitečné provést tzv. Valsalvův manévr. Ten spočívá v tom, že se zhluboka nadechnete, zacpete si nos a ústa a budete se snažit jemně vydechnout. Důležité je, abyste tento manévr prováděli opatrně, protože příliš silný tlak by mohl poškodit ušní bubínek.

Valsalvův manévr: opatrně!

Zalehlé ucho dokáže potrápit. Naštěstí existuje několik triků, jak si ulevit. Často pomůže zívání, polykání nebo žvýkání žvýkačky. Tyto pohyby aktivují svaly v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a pomáhá vyrovnávat tlak. Pokud tyto jednoduché metody nezaberou, můžete vyzkoušet Valsalvův manévr. Pozor! Valsalvův manévr provádějte s opatrností a pouze pokud vám ho doporučil lékař. Při nesprávném provedení nebo u některých zdravotních potíží může dojít k poškození ušního bubínku. Valsalvův manévr spočívá v zatajení dechu a snaze vydechnout se zavřenými ústy a nosem. Tím se zvýší tlak v nosohltanu a může dojít k "protlačení" Eustachovy trubice. Pokud trpíte na zalehlé uši často, navštivte lékaře. Může se jednat o příznak jiného zdravotního problému, který vyžaduje léčbu.

Metoda Účinnost Rychlost Vedlejší účinky
Polykání a zívání Nízká až střední Rychlá Žádné
Valsalvův manévr (jemné vydechování se zavřeným nosem a ústy) Střední Rychlá Možné poškození ušního bubínku při nesprávném provedení
Použití nosních kapek Střední až vysoká (závisí na příčině) Pomalá (několik hodin) Možné podráždění sliznice nosu

Teplý obklad na ucho

Teplý obklad může přinést úlevu od nepříjemného pocitu zalehlého ucha. Teplo totiž pomáhá uvolnit Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. Pokud je tato trubice ucpaná nebo zúžená, může to vést k pocitu zalehnutí. Teplý obklad přiložený na ucho může pomoci uvolnit svaly a tkáně v okolí Eustachovy trubice, což umožní její otevření a vyrovnání tlaku. Existuje několik způsobů, jak si teplý obklad na ucho připravit. Můžete namočit žínku do teplé vody, vyždímat přebytečnou vodu a přiložit na ucho. Další možností je naplnit ponožku rýží, zavázat ji a ohřát v mikrovlnné troubě. Důležité je, aby obklad nebyl příliš horký, abyste si nepopálili pokožku. Teplý obklad by měl být přiložen na ucho po dobu 10-15 minut, a to několikrát denně, dokud se vám neuleví.

Nosní sprej s mořskou vodou

Nosní spreje s mořskou vodou mohou být vaším nejlepším přítelem, pokud bojujete se zalehlým uchem. Tyto spreje, dostupné v každé lékárně, obsahují roztok slané vody, který pomáhá zvlhčit nosní sliznici a uvolnit hlen. Pravidelné používání nosního spreje s mořskou vodou může pomoci obnovit přirozený odtok hlenu z ucha, a tak zmírnit nepříjemný tlak a pocit zalehnutí. Pamatujte, že sprej by se měl aplikovat jemně a neměl by se používat déle než týden bez konzultace s lékařem. Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dní nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Zalehlé ucho může být příznakem vážnějšího problému, jako je infekce ucha, a včasná diagnóza a léčba jsou zásadní pro prevenci komplikací.

Žvýkačka nebo cucání bonbonu

Žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu může pomoci uvolnit tlak v uších, který způsobuje jejich zalehnutí. Žvýkací pohyby a sání stimulují svaly v uchu, což může pomoci otevřít Eustachovu trubici. Tato trubice spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku na obou stranách ušního bubínku. Pokud je Eustachova trubice ucpaná nebo nefunguje správně, může dojít k zalehnutí ucha. Zkuste žvýkat žvýkačku bez cukru nebo cucat tvrdý bonbon. Pomoci může i cucání lízátka. Důležité je, abyste žvýkali nebo cucali pomalu a klidně, abyste si neublížili. Pokud se vám ucho neodlepí do několika hodin nebo pokud pociťujete bolest, vyhledejte lékařskou pomoc.

Hydratace: pitný režim

Zalehlé ucho dokáže pěkně potrápit. Někdy se uleví samo, jindy je potřeba mu trochu dopomoci. Kromě běžných rad, jako je zívání nebo polykání, se často doporučuje i dostatečná hydratace. Dostatek tekutin totiž pomáhá zředit hleny v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Právě ucpaná Eustachova trubice bývá nejčastější příčinou zalehlého ucha. Když je hlen hustý, trubice se špatně otevírá a tlak v uchu se nemůže vyrovnat. Proto je důležité pít dostatek vody, neslazených čajů nebo ovocných šťáv. Vyhněte se naopak alkoholu a kávě, které tělo dehydratují.

Zalehlé ucho může být nepříjemné, ale často je neškodné a samo odezní. Zkuste polknout, zívnout nebo žvýkat žvýkačku, abyste uvolnili tlak v Eustachově trubici.

Radomír Novotný

Vyhnout se změnám tlaku

Změny tlaku v uších, například během letu nebo potápění, mohou vést k nepříjemnému pocitu zalehnutí. Vyrovnávání tlaku je proto zásadní pro uvolnění uší a prevenci bolesti. Existuje několik jednoduchých metod, které vám s tím pomohou. Zkuste žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón, což podpoří polykání a otevření Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Další možností je zívání nebo provádění Valsalvova manévru, při kterém se snažíte vydechnout se zavřenými ústy a nosem. Důležité je vydechovat jemně, abyste nepoškodili ušní bubínek. Pokud trpíte na časté problémy se zalehlýma ušima, poraďte se s lékařem, který vám může doporučit další možnosti léčby.

Nepoužívat vatové tyčinky

Ačkoliv se to může zdát lákavé, nikdy nepoužívejte vatové tyčinky k čištění zvukovodu. Vatové tyčinky ušní maz spíše zatlačí hlouběji do ucha, kde může utvořit zátku a zhoršit tak pocit zalehnutí. Navíc hrozí i poškození ušního bubínku, což může vést k bolestem, závratím, ztrátě sluchu a dalším komplikacím. Pokud máte pocit zalehlého ucha, existuje několik bezpečnějších a efektivnějších metod, jak si ulevit.

Volně prodejné kapky do uší

Zalehlé ucho dokáže pěkně potrápit. Naštěstí existuje několik volně prodejných kapek do uší, které vám můžou ulevit. Mezi nejoblíbenější patří kapky s obsahem mořské vody. Ty ucho šetrně pročistí a pomohou obnovit přirozenou vlhkost. Pokud je zalehnutí způsobeno nadměrnou tvorbou ušního mazu, sáhněte po kapkách s obsahem peroxidu vodíku nebo glycerinu. Ty maz změkčí a usnadní jeho odtok. Pamatujte ale, že kapky do uší by se neměly používat dlouhodobě bez konzultace s lékařem. Pokud se vaše potíže nezlepší do tří dnů nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak pokud pociťujete bolest ucha, máte horečku nebo výtok z ucha, je nutné navštívit lékaře.

Pokud potíže s ucpaným uchem přetrvávají i po několika dnech domácí léčby nebo se zhoršují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař, nejlépe otorinolaryngolog (ORL), provede důkladné vyšetření ucha pomocí otoskopu, aby určil příčinu zalehnutí. Na základě diagnózy pak doporučí vhodnou léčbu.

V případě ušní zátky může lékař provést její odborné odstranění. Pokud je zalehnutí ucha způsobeno zánětem středního ucha, může být předepsána léčba antibiotiky. U alergií lékař doporučí vhodné antihistaminika a nosní spreje. V závažnějších případech, jako je například Meniérova choroba, může být nutná komplexnější léčba. Pamatujte, že včasná návštěva lékaře může předejít komplikacím a urychlit proces hojení.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Zdraví