Brazílie: Dovolená snů pod Jižním křížem

Dovolená V Brazílii

Rio de Janeiro: Ikona Brazílie

Rio de Janeiro, to je synonymum pro Brazílii. Město samby, pláží Copacabana a Ipanema, kde se opaluje krása a radost ze života. Prožijte dovolenou v Brazílii v rytmu samby a nechte se unést energií Ria. Vyjeďte lanovkou na horu Corcovado s ikonickou sochou Krista Spasitele a užijte si dechberoucí výhled na město a zátoku Guanabara. Projděte se botanickou zahradou s více než 6 500 druhy rostlin nebo si užijte den na pláži s caipirinhou v ruce. Dovolená v Riu je zážitkem na celý život.

Vodopády Iguazu: Majestátní podívaná

Vodopády Iguazu jsou právem považovány za jeden z nejúchvatnějších přírodních divů světa a představují nezapomenutelný zážitek pro každého cestovatele mířícího do Brazílie. Tento impozantní systém 275 vodopádů se táhne v délce téměř tří kilometrů na hranici Brazílie a Argentiny a nabízí dechberoucí podívanou z obou stran. Brazilská strana poskytuje panoramatický výhled na celou kaskádu, zatímco argentinská strana vás zavede blíže k burácející vodní stěně, kde ucítíte osvěžující vodní tříšť na vlastní kůži. Pro ty, kteří touží po adrenalinovém dobrodružství, je tu možnost projížďky motorovým člunem přímo pod padající vodu. Kromě samotných vodopádů vás okouzlí i okolní subtropický deštný les, který je domovem stovek druhů ptáků, motýlů a dalších exotických zvířat. Návštěva vodopádů Iguazu je nepochybně vrcholem dovolené v Brazílii a zážitkem, na který budete vzpomínat celý život.

Amazonie: Dobrodružství v pralese

Amazonie, největší deštný prales na světě, je snem každého dobrodruha. Pro ty, kteří chtějí zažít Brazílii naplno, je návštěva Amazonie povinností. Řeka Amazonka a její přítoky křižují nekonečné zelené moře, které je domovem neuvěřitelné rozmanitosti rostlin a živočichů. Dovolená v Brazílii bez plavby po Amazonce by byla jako návštěva Paříže bez Eiffelovy věže.

Existuje mnoho způsobů, jak prozkoumat tento fascinující ekosystém. Můžete se vydat na organizovaný zájezd s průvodcem, pronajmout si loď a plout po řece na vlastní pěst, nebo se ubytovat v jedné z mnoha ekoturistických lodgeí rozesetých po celém regionu. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, připravte se na nezapomenutelné zážitky.

Během vaší cesty budete mít možnost pozorovat opice, lenochody, papoušky a další exotické tvory v jejich přirozeném prostředí. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout i jaguára, anakondu nebo kajmana. Kromě pozorování zvířat můžete podnikat i další aktivity, jako je rybaření piraní, plavání s delfíny růžovými nebo návštěva domorodých vesnic.

Dovolená v Brazílii, konkrétně v Amazonii, je investicí do nezapomenutelných zážitků. Je to šance poznat krásu a sílu přírody v její nejčistší podobě a zároveň se dozvědět více o kultuře a tradicích amazonských domorodců.

Salvador: Historické město s africkou duší

Salvador, hlavní město brazilského státu Bahia, je fascinující směsicí historie, kultury a krásy. Město, založené Portugalci v 16. století, si dodnes zachovává své koloniální kouzlo, které se odráží v barevných domech, úzkých dlážděných uličkách a majestátních kostelech. Salvador byl kdysi důležitým centrem obchodu s otroky, což zanechalo nesmazatelnou stopu na jeho kultuře a obyvatelstvu. Dnes je Salvador pulzujícím městem s bohatou afro-brazilskou kulturou, která se projevuje v hudbě, tanci, gastronomii a náboženství.

Dovolená v Brazílii by nebyla úplná bez návštěvy Salvadoru. Projděte se historickým centrem Pelourinho, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, a obdivujte jeho architekturu a atmosféru. Ochutnejte tradiční jídla jako moqueca, vatapá a acarajé, která jsou plná chutí a vůní Afriky a Brazílie. Zažijte energii pouličního života, kde se mísí hudba, tanec a radost ze života.

Plánujete-li dovolenou v Brazílii, zvažte Salvador jako jednu z vašich zastávek. Toto město vám nabídne nezapomenutelný zážitek plný historie, kultury a krásy.

Pláže: Odpočinek na pobřeží Atlantiku

Brazílie se pyšní neuvěřitelnými 7 500 kilometry pobřeží Atlantského oceánu, což z ní dělá ideální destinaci pro milovníky pláží. Od rušných pláží v Riu de Janeiro s ikonickými vrcholy Cukrové homole a Corcovada v pozadí, až po klidné zátoky s tyrkysovou vodou na severovýchodě země, si zde každý najde to své. Surfaři si užijí vlny na plážích jako je Ipanema nebo Copacabana, zatímco rodiny s dětmi ocení klidnější vody pláží v oblasti Porto de Galinhas.

Pro ty, kteří hledají luxus a exkluzivitu, jsou tu pláže jako Trancoso a Jericoacoara, kde se nacházejí luxusní resorty a restaurace. Milovníci přírody si zamilují pláže v oblasti Fernando de Noronha, které jsou součástí národního parku a nabízejí jedinečnou faunu a flóru. Ať už hledáte odpočinek, zábavu nebo dobrodružství, brazilské pláže vám nabídnou nezapomenutelné zážitky. Nezapomeňte ochutnat místní speciality jako moqueca, jídlo z mořských plodů vařené v kokosovém mléce, a osvěžit se kokosem přímo z palmy.

Brazilská kuchyně: Chuť exotiky

Brazílie, země karnevalu, samby a nekonečných pláží, skrývá ve svém srdci i kulinářský poklad - brazilskou kuchyni. Ta je stejně pestrá a temperamentní jako samotná Brazílie. Dovolená v Brazílii tak není jen o slunci a moři, ale i o gurmánském zážitku. Brazilská kuchyně je směsicí vlivů původních indiánských kmenů, portugalských kolonizátorů a afrických otroků. Výsledkem je exploze chutí a vůní, která uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky.

Základem brazilské kuchyně jsou čerstvé ryby a mořské plody, které se opékají, dusí nebo grilují a podávají se s rýží, fazolemi a zeleninou. Typickým příkladem je Moqueca, rybí guláš vařený v kokosovém mléce s rajčaty, cibulí a koriandrem. Masožravci si přijdou na své u Churrasco, grilovaného masa, které se v Brazílii stalo doslova kultem. Na rožni se pomalu opékají hovězí, vepřové, kuřecí i klobásky a servírují se přímo od stolu. Vegetariáni ocení pestrou nabídku zeleniny a ovoce, které Brazílie nabízí v nepřeberném množství. Zkuste například Açaí, tmavě fialové ovoce s vysokým obsahem antioxidantů, které se mixuje do osvěžujících smoothies. Dovolená v Brazílii by nebyla úplná bez ochutnání Caipirinhy, národního koktejlu z Cachaçy, limetky, cukru a ledu.

Karneval v Riu: Největší večírek světa

Brazílie je synonymem pro karneval a ten v Riu je jeho králem. Představte si miliony lidí v ulicích, explozi barev, hudby a tance. Od pátku do úterý před Popeleční středou se Rio de Janeiro mění v jeden velký taneční parket. Samba školy, každá s vlastním tématem a stovkami účinkujících v oslnivých kostýmech, soutěží o titul šampiona na Sambodromu. Ale karneval v Riu je mnohem víc než jen přehlídka. Je to oslava života, radosti a brazilské kultury, do které se může zapojit každý.

Během karnevalu se konají po celém městě pouliční večírky zvané blocos, kde se tančí k sambě, axé a dalším brazilským rytmům. Nezapomeňte si pořídit typický kostým nebo alespoň masku a užijte si tu jedinečnou atmosféru. Dovolená v Brazílii během karnevalu je nezapomenutelným zážitkem. Jen se připravte na davy lidí, horko a bujaré oslavy.

Pantanal: Království zvířat

Pantanal, nacházející se převážně v Brazílii, je největší tropická mokřadní oblast na světě. Pro milovníky zvířat a dobrodruhy představuje dovolená v Brazílii bez návštěvy Pantanaly jen poloviční zážitek. Představte si plavbu po řece Paraguay, kde vás obklopují kajmani, kapybary se pasou na březích a nad hlavou vám krouží hejna pestrobarevných papoušků. To je Pantanal v kostce – místo, kde se divoká příroda setkává s klidem a krásou.

Během období dešťů se Pantanal promění v jezero plné života. Tisíce ptáků, včetně vzácných druhů volavek a ibisů, sem přilétají za potravou. Pro milovníky safari nabízí Pantanal jedinečnou možnost pozorovat jaguáry, největší kočkovité šelmy Ameriky, jak se nenápadně pohybují vysokou trávou. Ať už se rozhodnete pro projížďku na koni, plavbu lodí nebo pěší túru s průvodcem, Pantanal vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

Fernando de Noronha: Ráj potápěčů

Fernando de Noronha je souostroví 21 ostrovů a ostrůvků vulkanického původu, které se nachází asi 350 km od brazilského pobřeží. Pro svou jedinečnou biodiverzitu je souostroví zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je považováno za jedno z nejlepších míst na světě pro potápění a šnorchlování.

Viditelnost pod vodou zde často přesahuje 30 metrů a teplota vody se pohybuje mezi příjemnými 26-28 stupni Celsia po celý rok. Potápěči se můžou těšit na setkání s bohatou škálou mořských živočichů, včetně delfínů, rejnoků, želv, murén, barakud a stovek druhů ryb. Šance spatřit zde žraloky, například žraloky citronové nebo útesové, je poměrně vysoká, ale bát se jich nemusíte, jsou pro člověka neškodní.

Kromě potápění a šnorchlování nabízí Fernando de Noronha i další aktivity, jako je surfování, turistika, pozorování ptáků a relaxace na nádherných plážích s bílým pískem. Mezi nejkrásnější pláže patří Praia do Sancho, Baía do Sueste a Baía dos Porcos.

Pro milovníky potápění je Fernando de Noronha skutečným rájem. Ať už jste začátečník, nebo zkušený potápěč, zde si zaručeně užijete nezapomenutelné zážitky.

Ouro Preto: Město UNESCO s koloniální atmosférou

Zlaté doly, barokní architektura a dlážděné uličky, to je Ouro Preto, město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Ležící v horách státu Minas Gerais, Ouro Preto učtuje o bohaté historii Brazílie během zlaté horečky v 18. století. Projděte se klikatými uličkami lemovanými domy s barevnými fasádami a ozdobnými balkony. Navštivte kostely zdobené zlatem a uměním Aleijadinha, slavného brazilského sochaře a architekta. Zažijte atmosféru koloniální éry a objevte kouzlo Ouro Preto.

Nezapomeňte navštívit Museu da Inconfidência, které připomíná důležité povstání proti portugalské nadvládě. Pro milovníky umění je tu Museu do Oratório s bohatou sbírkou náboženských artefaktů. A pokud chcete poznat Ouro Preto z jiného úhlu, vydejte se na vyhlídku na Morro da Forca, odkud se vám naskytne nezapomenutelný panoramatický výhled na město a okolní krajinu.

Ouro Preto je ideální destinací pro ty, kteří chtějí spojit poznávání historie a kultury s krásou koloniální architektury. Město nabízí autentický zážitek z Brazílie a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Kdy vyrazit do Brazílie: Ideální doba pro vaši cestu

Brazílie, země samby, pláží a karnevalu, láká cestovatele po celý rok. Kdy je ale ta nejlepší doba pro vaši vysněnou dovolenou? Záleží na tom, co od své cesty očekáváte a jakou část Brazílie chcete poznat.

Obecně platí, že nejsušší a nejteplejší počasí panuje v Brazílii během jejich zimy, tedy od května do září. To je ideální čas pro návštěvu pláží Ria de Janeira, prozkoumávání Amazonie nebo poznávání kulturních památek. Teploty se pohybují okolo příjemných 25-30 stupňů Celsia a srážek je minimum.

Pokud se chcete vyhnout davům turistů a užít si Brazílii v poklidnější atmosféře, zvolte období od března do května nebo od září do listopadu. Počasí je stále velmi příjemné, i když s větší pravděpodobností srážek. Navíc v tomto období narazíte na výhodnější ceny ubytování a letenek.

A co slavný karneval v Riu? Ten se koná každoročně 40 dní před Velikonocemi, obvykle v únoru. Pokud chcete zažít tu pravou brazilskou fiestu, je to ten správný čas. Počítejte ale s tím, že ceny ubytování a letenek v tomto období raketově rostou a je nutné si vše rezervovat s velkým předstihem.

Víza a cestovní doklady: Co potřebujete vědět

Pro bezproblémovou dovolenou v Brazílii je nezbytné mít v pořádku cestovní doklady a víza. Dobrá zpráva je, že čeští turisté cestující do Brazílie za účelem turistiky do 90 dnů vízum nepotřebují. Stačí platný cestovní pas, který musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z Brazílie.

I když vízum není potřeba, je důležité mít s sebou další dokumenty, které mohou být vyžadovány na imigračním. Patří mezi ně zpáteční letenka, doklad o ubytování (např. rezervace hotelu) a finanční prostředky na pokrytí pobytu (hotovost, platební karta). Doporučuje se mít u sebe i cestovní pojištění, které kryje případné lékařské výlohy.

Při vstupu do Brazílie obdržíte do cestovního pasu razítko s datem vstupu. Dbejte na to, abyste nepřesáhli povolenou délku pobytu 90 dnů. V případě potřeby je možné požádat o prodloužení pobytu na brazilském imigračním úřadě, a to ještě před uplynutím platnosti původního povolení.

Před cestou se vždy informujte o aktuálních podmínkách pro vstup a pobyt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Velvyslanectví Brazílie v Praze.

Bezpečnost v Brazílii: Tipy pro bezproblémovou cestu

Brazílie je fascinující země s bohatou kulturou a úchvatnou přírodou. Abyste si dovolenou užili bez starostí, je důležité dbát na bezpečnost. Obecně platí, že byste se měli vyhýbat nošení drahých šperků a velkého množství hotovosti. Využívejte hotelové sejfy k úschově cenností a dokladů. V turisticky rušných oblastech si dávejte pozor na kapsáře, a to zejména v davech a ve veřejné dopravě. Doporučuje se nosit batoh nebo kabelku na přední straně těla. Po setmění se vyhýbejte procházkám v odlehlých nebo špatně osvětlených oblastech, a to i ve skupině. Pokud se chystáte na výlet do favel, domluvte si raději prohlídku s průvodcem. Využívání oficiálních taxíků je bezpečnější než náhodné svezení. Před jízdou si ověřte, zda má taxík funkční taxametr. V případě jakýchkoli problémů nebo nouzových situací se neváhejte obrátit na brazilskou policii. Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě potřeby pokryje náklady na lékařskou péči. Dodržováním těchto tipů si můžete užít bezproblémovou a nezapomenutelnou dovolenou v Brazílii.

Doprava po Brazílii: Jak se pohybovat po zemi

Brazílie je obrovská země, pátá největší na světě, takže plánování dopravy je zásadní součástí přípravy na dovolenou. Naštěstí existuje spousta možností, jak se po Brazílii pohybovat, ať už dáváte přednost pohodlí, rychlosti nebo dobrodružství.

Pro cestování mezi městy jsou letadla nejrychlejší a nejpohodlnější volbou. Brazílie má rozsáhlou síť vnitrostátních letů s mnoha leteckými společnostmi, které nabízejí konkurenceschopné ceny. Pokud máte omezený rozpočet, zvažte autobusy. Autobusová doprava je v Brazílii velmi rozvinutá a autobusy jsou pohodlné a klimatizované. Pro delší vzdálenosti jsou k dispozici lůžkové autobusy.

Pokud chcete Brazílii prozkoumat vlastním tempem, pronájem auta je skvělou volbou. Mějte však na paměti, že silnice v Brazílii se liší kvalitou a řízení ve velkých městech může být chaotické.

Ve městech je veřejná doprava obecně spolehlivá a cenově dostupná. Metro je k dispozici ve větších městech, jako je São Paulo a Rio de Janeiro. Autobusy jsou všudypřítomné a pokrývají i ty nejodlehlejší kouty měst. Pro kratší vzdálenosti zkuste mototaxi, které je rychlé a levné, nebo si užijte jízdu v tradičním brazilském taxíku, žlutém "taxi".

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si předem naplánovat trasu a zkontrolovat jízdní řády, abyste předešli nepříjemným překvapením.

Ubytování v Brazílii: Od hostelů po luxusní hotely

Brazílie nabízí širokou škálu ubytování pro každý rozpočet a vkus. Backpackery ocení hojnost hostelů rozesetých po celé zemi, od rušných měst až po klidné pláže. Hostely poskytují cenově dostupné ubytování s možností sdílených pokojů a kuchyní, ideální pro seznámení se s dalšími cestovateli. Pro ty, kteří hledají větší soukromí a pohodlí, jsou k dispozici hotely všech kategorií. Většina hotelů nabízí standardní vybavení jako klimatizaci, Wi-Fi a snídani v ceně. Luxusní cestovatelé si mohou dopřát pobyt v butikových hotelích nebo resortech s nadstandardními službami, jako jsou bazény, lázně a gurmánské restaurace. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází v blízkosti hlavních turistických atrakcí, jako jsou pláže Copacabana a Ipanema v Riu de Janeiro, vodopády Iguazu nebo amazonský deštný prales. Při výběru ubytování je vhodné zvážit lokalitu, rozpočet a preference ohledně vybavení a služeb.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: dovolená v brazílii