Cykloturistika – Jízda na kole prospívá zdraví

Lidé se v dnešní době věnují nejrůznějším pohybovým aktivitám. Oblíbené je například aerobní cvičení. Jednou z jeho známých odnoží je cykloturistika. Jízda na kole, která je prospěšná pro lidské zdraví. A to nejenom z pohledu toho fyzického, ale také toho duševního. Stačí, když se jezdění budete věnovat třikrát týdně alespoň třicet minut a sami zpozorujete kladné výsledky.

Praktická prevence pro lepší zdraví

Z mnohých studí vyplývá, že stačí najet kolem padesáti kilometrů za týden a hned minimalizujete řadu zdravotních komplikací a nemocí o polovinu. Bližší informace ostatně vyčtete z tabulky prezentované níže.

NemocMinimalizace
Vznik rakovinySnížení o 45 %
Onemocnění srdceSnížení o 46 %
Předčasné úmrtíSnížení o 41 %
Onemocnění cévSnížení o 46 %
Jak cykloturistika snižuje výskyt různých nemocí?

Cykloturistika je však spojena i s řadou dalších přínosných věcí. Ty souvisí nejenom se zdravím člověka, ale i s formováním postavy. Stejně, jako to dělá například plavání.

Cykloturistika a její přínos

Cykloturistika je předpokladem tvarování svalů, a to především na nohou a rukou. Při střídání poloh při jízdě navíc můžete protahovat a posilovat i ostatní partie těla. Mnohé studie také prokázaly, že pravidelné ježdění na kole je předpokladem pro lepší spánek. Rozhodně se zbavíte nepříjemné nespavosti. Celkově můžete zlepšit svůj imunitní systém a zároveň začnete hubnout. To však v kombinaci s odpovídající životosprávou.

Co dalšího přináší cykloturistika?

Jezdění na kole je oproti běhání méně namáhavé na klouby. Ocenit můžete i praktické věci. Z jednoho bodu do druhého se dostanete podstatně rychleji, než pěšky nebo automobilem někde v zácpě. I když jde o vytrvalostní pohyb, ve výsledku Vás jízda na kole zbaví únavy. Pozitivní vliv má i na mysl. Zlepšuje myšlení a během jízdy si můžete utřídit spoustu myšlenek. V neposlední řadě je cykloturistice přiřknuta i omlazující vlastnost, protože dochází k patřičnému prokrvení pokožky. Jedná se o oblíbený kolektivní sport, při kterém můžete utužovat vztahy s přáteli.

Publikováno: 25. 08. 2021

Kategorie: Sport

Autor: LubomirZivny

Tagy: cyklistika | cykloturistika | ježdění na kole | jízda na kole | kolo | mysl | pohyb | pozitivní vliv | prevence | zdraví