Darovaní v rodině: Co s daní?

Darovací Daň V Rodině

Co je darovací daň

V České republice se naštěstí nemusíte bát, že byste museli platit daň z darů mezi nejbližšími členy rodiny. Darovací daň se totiž v případě darů mezi členy rodiny neplatí. Zákon o dani z příjmů jasně definuje okruh osob, které se považují za blízké příbuzné a na které se tato výjimka vztahuje. Patří sem manželé, partneři, rodiče a děti, prarodiče a vnuci, sourozenci, tety a strýcové s neteřemi a synovci, zeťové a snachy s tchýněmi a tcháni. Důležité je, aby byl dar poskytnut bezúplatně, tedy bez požadavku na protiplnění. Pokud byste například darovali synovi byt, ale on by vám za to platil měsíční nájem, nejednalo by se o dar, ale o běžný obchodní vztah, na který se daňová osvobození nevztahují. Pamatujte, že i když se darovací daň v rodině neplatí, je vždy vhodné darovací smlouvu sepsat. Zejména u hodnotnějších darů, jako jsou nemovitosti, vám písemná smlouva poslouží jako důkaz o nabytí majetku a předejdete tak případným sporům v budoucnu.

Kdo platí daň z darování

V České republice obecně platí, že daň z darování odvádí obdarovaný. Existují však výjimky, a to právě v případě darování v rámci rodiny. Daň z darů mezi členy rodiny totiž nemusí obdarovaný platit vůbec. Tato výjimka se týká darů mezi přímými příbuznými, tedy mezi manželi, dětmi a rodiči, vnoučaty a prarodiči, sourozenci a ze zákona adoptovanými dětmi a jejich potomky. Důležité je si uvědomit, že pro osvobození od daně z darování v rámci rodiny je nutné splnit určité podmínky. Především musí jít o darování mezi osobami výše uvedenými. Dále je nutné, aby dar byl poskytnut bezúplatně, tedy bez požadavku na protiplnění. V neposlední řadě je potřeba myslet na to, že darovací daň se neplatí z běžných darů malé hodnoty.

Daň z darů mezi členy rodiny by měla být spíše symbolická, vyjádřením úcty k zákonu než snahou o obohacení státní kasy. Rodina by si měla pomáhat a vzájemně se podporovat, aniž by se musela obávat nadměrné administrativní zátěže či vysokých daní.

Radomír Kovář

Výjimky z daně v rodině

V rámci rodiny existují i výjimky, které vám umožní se dani z darování vyhnout. Darovací daň se například neplatí mezi manželi, mezi rodiči a dětmi nebo mezi prarodiči a vnuky. Tato výjimka se vztahuje i na darování nemovitostí, aut nebo finančních prostředků. Důležité je, aby darování proběhlo mezi přímými příbuznými a aby byla dodržena zákonná forma darovací smlouvy. V případě darování v rámci rodiny je tedy důležité si ověřit, zda splňujete podmínky pro osvobození od daně. Pokud ano, ušetříte nemalé finanční prostředky. V případě pochybností je vždy vhodné se poradit s daňovým poradcem, který vám poskytne aktuální informace a pomůže s daňovým přiznáním.

Příbuzní osvobození od daně

V některých případech se darovací daň v rodině nemusíte vůbec zabývat. Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí totiž stanovuje okruh osob, které jsou od daně z darování osvobozeny. Mezi tyto osoby patří příbuzní v přímé linii, tedy děti, rodiče, prarodiče, vnoučata atd. Dále jsou od daně z darů mezi členy rodiny osvobozeni manželé a registrovaní partneři. Osvobození od daně se vztahuje i na osoby, které s dárcem žijí ve společné domácnosti alespoň jeden rok před uskutečněním daru a jejichž společné soužití má znaky soužití rodiny. Je důležité si uvědomit, že osvobození od daně se vztahuje pouze na dary mezi uvedenými osobami. Pokud byste například darovali nemovitost svému sourozenci, osvobození od daně by se na vás nevztahovalo a museli byste daň z darování uhradit.

Srovnání daně z darování v rodině
Příbuzenský vztah Daň z darování
Manželé 0 %
Přímá linie (rodiče, děti, prarodiče, vnoučata) 0 %
Sourozenci 15 %
Ostatní osoby (včetně tety, strýce, bratrance, sestřenice) 19 %

Darování nemovitostí v rodině

Darování nemovitostí v rodině představuje častý způsob převodu majetku mezi generacemi. Je potřeba si ale uvědomit, že i když se jedná o rodinné příslušníky, vztahuje se na darování daňová povinnost. Daň z darování v rodině, neboli daň z darů mezi členy rodiny, se řídí zákonem o dani z příjmů. Dobrou zprávou je, že blízcí rodinní příslušníci jsou od této daně osvobozeni. Mezi blízké rodinné příslušníky patří manželé, potomci a předkové, sourozenci, zeť, snacha, tchán a tchyně.

Osvobození od daně z darování se ale nevztahuje na všechny případy. Pokud chcete darovat nemovitost například bratranci nebo sestřenici, budete muset daň z daru zaplatit. Výše daně z darování se odvíjí od hodnoty darované nemovitosti a vztahu mezi dárcem a obdarovaným. Před darováním nemovitosti v rodině je vždy vhodné konzultovat celou záležitost s daňovým poradcem, který vám poskytne přesné informace a pomůže s vyřízením všech náležitostí.

Daň z dědictví vs. darovací daň

V České republice se na darovací daň a daň z dědictví mezi členy rodiny vztahuje osvobození. To znamená, že pokud darujete majetek nebo peníze blízkému příbuznému, nemusíte z tohoto daru platit žádnou daň. Stejně tak dědicové neplatí daň z dědictví, pokud zdědí majetek po svém předkovi. Toto osvobození se vztahuje na osoby blízké, kam patří například manželé, partneři, rodiče, děti, vnuci, prarodiče, sourozenci, zeť, snacha, tchán, tchyně a další. Důležité je zmínit, že osvobození se nevztahuje na všechny osoby, se kterými nás pojí rodinné pouto. Například dar od strýce nebo tety by již osvobozen od daně nebyl. Vždy je vhodné se v případě pochybností obrátit na finančního poradce nebo daňového specialistu, kteří vám poskytnou aktuální a relevantní informace.

Osvobození od daně z nemovitosti

V rámci rodiny, konkrétně mezi přímými příbuznými, existuje v oblasti daně z nemovitostí a darovací daně významná výhoda. Pokud vám rodiče, prarodiče, děti nebo vnoučata darují nemovitost, jste od darovací daně osvobozeni. To znamená, že z přijatého daru nebudete muset odvádět žádnou daň státu. Tato výjimka se vztahuje i na manžele, partnery a registrované partnery. Pro uplatnění osvobození od daně je však nutné splnit několik podmínek. Dárcem musí být osoba blízká, nemovitost musí být určena k bydlení a obdarovaný v ní musí mít trvalý pobyt po dobu alespoň jednoho roku od nabytí vlastnictví. Osvobození od daně se nevztahuje na darování nemovitostí mezi sourozenci, tetou/strýcem a synovcem/neteri a podobně. V těchto případech podléhá darovací daň běžným pravidlům.

Podmínky pro osvobození od daně

V některých případech se darovací dani v rodině můžete vyhnout. Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí totiž stanovuje podmínky pro osvobození od daně. Mezi členy rodiny jsou dary osvobozeny od daně, pokud hodnota daru nepřesáhne stanovený limit. Pro rok 2023 je tento limit stanoven na 200 000 Kč. Důležité je, aby dar byl poskytnut v přímé linii, tedy mezi rodiči a dětmi, prarodiči a vnuky, praprarodiči a pravnuky. Osvobozeny od daně jsou i dary mezi manželi, a to bez ohledu na výši daru. Pro uplatnění osvobození od daně je nutné podat daňové přiznání a doložit příbuzenský vztah. K tomu slouží například rodný list, oddací list nebo jiný úřední doklad. Osvobození od daně se vztahuje i na dary, které jsou poskytnuty v souvislosti s určitými životními událostmi, jako je svatba, narození dítěte nebo vážná nemoc.

Důležité lhůty pro darovací daň

V případě darování v rámci rodiny, ať už se jedná o darování nemovitosti, finanční hotovosti nebo jiného majetku, je potřeba dodržet lhůty pro podání daňového přiznání k dani z darování. Dobrou zprávou je, že dary mezi členy rodiny jsou od daně z darování osvobozeny. Mezi osoby blízké patří příbuzní v řadě přímé (rodiče, děti, vnoučata, prarodiče), sourozenci, manželé, partneři a další osoby, které s vámi žijí ve společné domácnosti. I přesto, že se v případě darů v rodině neplatí daň z darování, je nutné dar ve většině případů uvést v daňovém přiznání. Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z darování je stejná jako u daně z příjmů, tedy do konce dubna následujícího roku, resp. do začátku července v případě podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce. Pamatujte, že i když je darování v rodině od daně osvobozeno, je důležité dodržet všechny zákonné formality a lhůty. V opačném případě vám hrozí sankce ze strany finanční správy.

Jak podat daňové přiznání

Dary mezi členy rodiny jsou od daně z příjmů osvobozeny. To znamená, že pokud vám daruje peníze nebo jiný majetek váš rodič, dítě, prarodič, vnuk, sourozenec, manžel nebo registrovaný partner, nemusíte z tohoto daru platit daň. Důležité je, aby darování proběhlo v souladu se zákonem a abyste byli schopni svůj příbuzenský vztah s dárcem prokázat. V praxi to znamená, že byste si měli od dárce nechat sepsat darovací smlouvu, ve které bude jasně uvedeno, kdo daruje, komu daruje a co je předmětem darování. Darovací smlouva by měla být písemná, podepsaná oběma stranami a ideálně i opatřená datem. V některých případech, například u darování nemovitosti, je nutné darovací smlouvu nechat ověřit u notáře. I když darování v rámci rodiny nepodléhá dani z příjmů, je důležité si uchovat veškeré dokumenty související s darem, jako je darovací smlouva nebo doklad o převodu peněz. Tyto dokumenty vám mohou posloužit jako důkaz v případě, že by finanční úřad v budoucnu zpochybnil váš nárok na osvobození od daně.

Sankce za nezaplacení daně

V případě darovací daně v rodině, tedy daně z darů mezi členy rodiny, je situace specifická. V České republice se na dary mezi členy rodiny vztahuje osvobození od daně z příjmů. To znamená, že pokud vám například rodiče darují peníze na byt, nemusíte z nich platit daň z příjmů. Nicméně, i když je dar osvobozen od daně z příjmů, může se na něj vztahovat povinnost podat daňové přiznání. To platí zejména u darů s vysokou hodnotou. Pokud byste daňové přiznání nepodali včas a správně, hrozí vám sankce. Ty se liší v závislosti na závažnosti pochybení a mohou zahrnovat penále, úroky z prodlení, případně i pokutu.

Tipy pro darování v rodině

Dárky v rodině potěší, ale věděli jste, že se na ně vztahují i daňové zákony? Pokud chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, máme pro vás pár tipů. Darovací daň se v roce 2023 už neplatí, ale stále je důležité vědět, co se považuje za dar a jak ho správně ohlásit. Mezi členy rodiny můžete darovat peníze i majetek bez nutnosti platit daň z daru. Pozor ale na vysoké částky! Finanční úřad může v případě podezření na daňový únik požadovat prokázání původu peněz. Pro bezproblémové darování v rodině je vhodné sepsat darovací smlouvu, a to zejména u nemovitostí a vyšších částek. Smlouva by měla obsahovat datum darování, popis daru, údaje o darujícím a obdarovaném a podpisy obou stran.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: Finance