Dovolená Egypt Marsa Matruh: Objevte klidný klenot Středozemního moře

Dovolená Egypt Marsa Matruh

Marsa Matruh: Perla Středozemního moře

Marsa Matruh, okouzlující pobřežní město v Egyptě, se v posledních letech stalo vyhledávanou destinací pro dovolenou. A není se čemu divit! Marsa Matruh, přezdívaná "Perla Středozemního moře", nabízí turistům jedinečnou kombinaci historie, kultury a úchvatných pláží.

Už jen samotná cesta do Marsa Matruh je zážitkem. Projíždíte fascinující egyptskou krajinou, kde se střídají nekonečné písečné duny s oázami zeleně. Po příjezdu do města vás uchvátí jeho poklidná atmosféra a pohostinnost místních obyvatel.

Dovolená v Marsa Matruh je synonymem pro odpočinek na proslulých plážích s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Mezi nejoblíbenější patří pláž Agiba, známá svými tyrkysovými lagunami, a pláž Cleopatra, opředená legendami o slavné egyptské královně.

Marsa Matruh ale není jen o slunění a koupání. Milovníci historie ocení návštěvu pozůstatků starověkého města Paraitonion a Římského divadla. Za návštěvu stojí i Rommelova jeskyně, která sloužila jako velitelství německého generála během druhé světové války.

Večer město ožívá rušným životem. Na promenádě Corniche si můžete vychutnat lahodnou večeři v některé z restaurací s výhledem na moře a ochutnat tak speciality egyptské kuchyně. Dovolená v Marsa Matruh je zkrátka nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Pláže a koupání: Bílý písek a tyrkysové moře

Marsa Matruh je oblastí Egypta, která se pyšní nedotčenými plážemi s jemným bílým pískem a křišťálově čistým tyrkysovým mořem. Pobřeží je lemováno palmami a exotickou vegetací, která vytváří tu pravou atmosféru pro odpočinkovou dovolenou. Na své si zde přijdou milovníci slunění i vodních sportů.

Mezi nejkrásnější pláže v Marsa Matruh patří například pláž Ageeba s ikonickým skalním útvarem, pláž Cleopatra s legendami opředenou jeskyní, nebo pláž Gharam s klidnou atmosférou ideální pro relaxaci. Voda je zde průzračně čistá a nabízí skvělé podmínky pro šnorchlování a potápění. Objevovat můžete korálové útesy, pestrobarevné rybky a další mořské živočichy.

Pro ty, kteří preferují aktivnější odpočinek, jsou k dispozici vodní sporty jako windsurfing, kitesurfing nebo jízda na vodních skútrech. Po dni stráveném na pláži si můžete vychutnat procházku po promenádě lemované restauracemi a kavárnami, kde ochutnáte speciality egyptské kuchyně.

Potápění a šnorchlování: Podmořský svět plný barev

Marsa Matruh, perla egyptského pobřeží, láká k objevování nejen svými bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem, ale i fascinujícím podmořským světem. Právě zde, v objetí teplých vod Středozemního moře, se otevírá brána do říše korálových útesů, pestrobarevných ryb a tajemných jeskyní. Ať už jste zkušení potápěči, nebo teprve sbíráte první zkušenosti se šnorchlováním, Marsa Matruh vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

Oblast se pyšní křišťálově čistou vodou s vynikající viditelností, která dosahuje až několik desítek metrů. Díky tomu si zde na své přijdou milovníci šnorchlování, kteří mohou obdivovat krásy korálových zahrad jen pár metrů od břehu. Stačí nasadit masku, šnorchl a ponořit se do osvěžujícího moře. Pro ty, kteří touží po hlubším ponoru do podmořského světa, jsou tu potápěčská centra, která nabízejí kurzy pro začátečníky i zkušené potápěče. Společně s profesionálními instruktory se můžete vydat k vrakům lodí, prozkoumat podmořské jeskyně nebo obdivovat hejna pestrobarevných ryb.

Historie a památky: Kleopatřina pláž a Rommelova skrýš

Marsa Matrúh, oáza na pobřeží Středozemního moře, dýchá historií na každém kroku. Toto místo, kdysi známé jako "Amunia" podle staroegyptského boha Amona, lákalo cestovatele a dobyvatele po staletí. Legenda praví, že sama královna Kleopatra se koupávala v křišťálově čistých vodách zálivu, který je dnes po ní pojmenován – Kleopatřina pláž. Jemný bílý písek a tyrkysově modrá voda vytváří scenérii hodnou královny.

Během druhé světové války se Marsa Matrúh stala dějištěm nelítostných bojů mezi Spojenci a Rommelovým Afrikakorpsem. V kopcích nad městem se nachází Rommelova skrýš, systém tunelů a bunkrů, kde německý polní maršál plánoval své vojenské operace. Dnes je tato lokalita přístupná veřejnosti a slouží jako muzeum připomínající dramatické události válečných let.

Procházka úzkými uličkami starého města vás zavede do časů, kdy byl Egypt křižovatkou kultur a obchodních stezek. Návštěva Marsa Matrúh tak není jen o slunci a moři, ale také o fascinující cestě do minulosti, která zanechala v tomto koutě světa nesmazatelné stopy.

Ubytování: Hotely pro každý rozpočet

Marsa Matruh nabízí širokou škálu ubytování pro turisty s různými rozpočty. Luxusní resorty s výhledem na Středozemní moře lákají na prvotřídní služby, bazény, soukromé pláže a restaurace s mezinárodní kuchyní. Můžete si užít all inclusive dovolenou a dopřát si relaxaci v lázních nebo si zahrát golf na mistrovském hřišti. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou k dispozici útulné hotely a penziony s přátelskou atmosférou. Nabízí základní vybavení, jako jsou klimatizované pokoje a Wi-Fi, a zároveň vám umožní poznat místní kulturu a zvyky. Pokud hledáte autentický zážitek, můžete se ubytovat v tradičním domě zvaném "dar", který nabízí jedinečnou atmosféru a pohostinnost místních obyvatel. Bez ohledu na váš rozpočet, Marsa Matruh má co nabídnout každému cestovateli.

Marsa Matruh nabízí širokou škálu ubytování pro turisty s různými rozpočty. Luxusní resorty s výhledem na Středozemní moře lákají na prvotřídní služby, bazény, soukromé pláže a restaurace s mezinárodní kuchyní. Můžete si užít all inclusive dovolenou a dopřát si relaxaci v lázních nebo si zahrát golf na mistrovském hřišti. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou k dispozici útulné hotely a penziony s přátelskou atmosférou. Nabízí základní vybavení, jako jsou klimatizované pokoje a Wi-Fi, a zároveň vám umožní poznat místní kulturu a zvyky. Pokud hledáte autentický zážitek, můžete se ubytovat v tradičním domě zvaném "dar", který nabízí jedinečnou atmosféru a pohostinnost místních obyvatel. Bez ohledu na váš rozpočet, Marsa Matruh má co nabídnout každému cestovateli.

Jídlo a pití: Tradiční egyptská kuchyně

Při dovolené v Egyptě, konkrétně v Marsa Matruh, je neodmyslitelnou součástí zážitku i ochutnávka tradiční egyptské kuchyně. Ta je plná chutí a vůní, které odrážejí bohatou historii a kulturu země. Základem mnoha jídel je koshari, lahodná směs rýže, těstovin, cizrny a čočky, politá pikantní rajčatovou omáčkou a smaženou cibulkou. Toto syté jídlo je oblíbené pro svou jednoduchost a dostupnost.

Dalším symbolem egyptské kuchyně je ful medames, pokrm z vařených bobů fava, dochucený česnekem, citronem a olivovým olejem. Často se podává s pita chlebem a zeleninou. Pro milovníky masa je tu kofta, grilované mleté hovězí nebo jehněčí maso, ochucené kořením a bylinkami. K dostání je i v pita chlebu jako sendvič.

V Marsa Matruh, přímořském městě, si nenechte ujít čerstvé ryby a mořské plody. Grilované, pečené nebo smažené, vždy s kapkou citronu, jsou opravdovým požitkem. K jídlu si dopřejte karkadeh, osvěžující ibiškový čaj, nebo silnou tureckou kávu. Sladkou tečkou pak může být basbousa, dezert z krupice a kokosu, nebo konafa, tenké těstoviny plněné sladkým sýrem a nasáklé sirupem.

Doprava: Letecky do Marsa Matruh

Marsa Matruh, oáza klidu na pobřeží Středozemního moře, je snadno dostupná i letecky. Mezinárodní letiště Marsa Matruh (HEMM) je vstupní branou pro cestovatele mířící za krásami tohoto egyptského klenotu. Přímé lety z Prahy bohužel nejsou k dispozici, ale existuje několik pohodlných alternativ s přestupem.

Oblíbenou volbou je let s přestupem v Káhiře, odkud do Marsa Matruh létá několik vnitrostátních dopravců. Další možností jsou lety s přestupem v některém z evropských měst, jako je Vídeň, Frankfurt nebo Amsterdam.

Při výběru letu je důležité zvážit délku přestupu a celkovou dobu letu. Let z Prahy do Marsa Matruh s přestupem trvá obvykle 6 až 8 hodin. Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a dostupnosti, proto doporučujeme rezervovat letenky s dostatečným předstihem.

Po příletu na letiště v Marsa Matruh se snadno dopravíte do vašeho hotelu taxi službou nebo hotelovým transferem, který si můžete předem objednat.

Bezpečnost: Tipy pro bezproblémovou dovolenou

Marsa Matruh je obecně považována za bezpečnou destinaci pro turisty. Kriminalita je zde nízká a místní obyvatlé jsou přátelští a pohostinní. Nicméně, jako v každé turistické destinaci, je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření, abyste si dovolenou užili bez problémů.

Vždy mějte u sebe kopii důležitých dokumentů, jako je pas a letenka. Originály raději uložte v hotelovém sejfu. Dodržujte pitný režim, pijte balenou vodu a vyhýbejte se konzumaci jídla od pouličních prodejců. Při koupání v moři si dávejte pozor na proudy a respektujte pokynů plavčíků. Pokud se chystáte na výlet do odlehlejších oblastí, informujte o tom někoho v hotelu a zvažte cestování s průvodcem.

V neposlední řadě nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě nenadálých událostí, jako je úraz nebo nemoc, poskytne potřebnou pomoc a krytí nákladů na lékařskou péči. Dodržováním těchto jednoduchých tipů si můžete užít bezstarostnou a nezapomenutelnou dovolenou v Marsa Matruh.

Ceny a rozpočet: Kolik stojí dovolená v Marsa Matruh?

Marsa Matruh, klidnější a cenově dostupnější alternativa k Hurghadě či Sharm El Sheikhu, láká na dovolenou v Egyptě za příznivé ceny. Kolik ale vlastně taková dovolená v Marsa Matruh stojí? Cena se odvíjí od několika faktorů - termínu, délky pobytu, typu ubytování a stravování, ale i od vašich individuálních požadavků na komfort a zážitky.

Obecně platí, že nejlevnější zájezdy do Marsa Matruh pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy na jaře a na podzim. V hlavní sezóně, od června do září, ceny rostou, ale i tak zůstávají příznivější než v jiných egyptských letoviscích.

Ceny za týdenní zájezd s all inclusive do tříhvězdičkového hotelu začínají už od 10 000 Kč na osobu. Pokud si potrpíte na luxusnější ubytování v pětihvězdičkovém hotelu, počítejte s cenou od 20 000 Kč na osobu a více. Samozřejmě, ceny se liší i v závislosti na cestovní kanceláři a aktuálních nabídkách.

Kromě ceny zájezdu je potřeba počítat i s kapesným na výlety, suvenýry a další osobní výdaje. Doporučujeme si s sebou vzít alespoň 50 EUR na osobu a týden. Pokud plánujete více výletů, počítejte s vyšší částkou.

Celkově lze říci, že dovolená v Marsa Matruh je cenově dostupnější než v jiných populárních egyptských letoviscích. Za příznivou cenu si zde užijete krásné pláže, průzračné moře a klidnou atmosféru.

Kdy jet: Nejlepší čas na návštěvu

Marsa Matruh, perla egyptského Středomoří, láká k návštěvě po celý rok. Díky své poloze a pouštnímu klimatu se zde můžete těšit na slunečné dny i během naší zimy. Hlavní sezóna pro dovolenou v Marsa Matruh trvá od května do října, kdy se teploty vzduchu šplhají nad příjemných 30 °C a voda v moři dosahuje 25 °C a více. Toto období je ideální pro koupání, opalování a vodní sporty. Pokud preferujete mírnější klima a chcete se vyhnout davům turistů, zvažte návštěvu Marsa Matruh na jaře, od března do května, nebo na podzim, v září a říjnu. Teploty se v těchto měsících pohybují kolem 25 °C a moře je stále teplé. V zimě, od listopadu do února, teploty klesají na 15-20 °C. I toto období má své kouzlo – moře je klidné, ceny ubytování nižší a vy si tak můžete užít klidnou dovolenou s procházkami po pláži a poznáváním historických památek.

Tipy na výlety: Co vidět v okolí Marsa Matruh

Marsa Matruh láká k objevování nejen svými plážemi, ale i okolím. Co takhle si udělat výlet k fascinujícímu jezeru Agiba, kterému se přezdívá Kleopatřina pláž? Jeho tyrkysová voda a skalnaté útesy vytváří nezapomenutelnou kulisu. Milovníci historie by si neměli nechat ujít Rommelovo útočiště, bunkr z druhé světové války s úchvatným výhledem na pobřeží. Pokud toužíte po klidu a relaxaci, zamiřte k solným jezerům Siwa. Tato oáza uprostřed pouště nabízí jedinečnou atmosféru a možnost vyzkoušet si bahenní zábaly. Za návštěvu stojí i starobylé město Siwa, které vás okouzlí svými hliněnými stavbami a palmami. A pokud se chcete ponořit do historie starověkého Egypta, vydejte se na výlet do chrámového komplexu Abu Simbel, který leží asi 3 hodiny jízdy od Marsa Matruh.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: dovolená egypt marsa matruh | dovolená v egyptě, marsa matruh