Jižní Morava: Kam na dovolenou za vínem a památkami?

Dovolená Na Jižní Moravě

Autem: svoboda a flexibilita

Jižní Morava svádí k prozkoumání autem. Nabízí svobodu a flexibilitu, abyste si dovolenou užili po svém. Naplánujte si trasu podle sebe a objevujte malebné vesničky, vinice táhnoucí se do nekonečna a historická města. Zastavte se na oběd v rodinné vinárně s výhledem na Pálavu, ochutnejte víno přímo od vinaře a užijte si atmosféru sklípků. Autem se snadno dostanete i k Lednicko-valtickému areálu, pohádkovému komplexu zámků, zahrad a rybníků. Pro aktivní cestovatele je tu možnost cyklovýletů po vinicích nebo procházek v národním parku Podyjí. Ať už zvolíte jakoukoli aktivitu, auto vám umožní užít si krásu a rozmanitost Jižní Moravy naplno.

Vlakem: pohodlí a malebné trasy

Jižní Morava, to není jenom víno a sklípky. Pro objevování krás regionu zvolte vlak – ekologicky a stylově. Nasajte atmosféru malebných vinařských vesniček, projíždějte vinicemi a užívejte si pohodlí. Zapomeňte na hledání parkování a stres z řízení. Z Prahy se do Brna dostanete za 2,5 hodiny a odtud se vám otevírají další možnosti. Vydejte se lokálkou do srdce Pálavy, prozkoumejte Lednicko-valtický areál nebo se nechte unášet romantikou tratí podél řeky Moravy. Cestování vlakem vám umožní vychutnat si každý okamžik vaší dovolené na Jižní Moravě. Pohodlně se usaďte, relaxujte a kochejte se krásou krajiny. Ať už se vydáte kamkoli, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Autobusem: dostupnost i menších obcí

Jihomoravský kraj se pyšní nejen krásnou přírodou a bohatou historií, ale také skvělou dopravní dostupností. I když se vám nechce trávit dovolenou za volantem, nemusíte se bát. Autobusy vás spolehlivě dopraví do všech koutů jižní Moravy, a to včetně menších obcí a vesniček. Zapomenuté vesničky s tradiční atmosférou, vinné sklípky uprostřed vinic nebo malebná zákoutí v přírodě – to vše je dostupné i bez auta. Stačí si jen vybrat tu správnou linku a vydat se za dobrodružstvím. Cestování autobusem po jižní Moravě má své kouzlo. Můžete obdivovat okolní krajinu, pozorovat život v obcích a nasávat atmosféru místa. Navíc je to ekologický a ekonomický způsob dopravy, který vám ušetří starosti s parkováním. Informace o autobusových linkách, jízdních řádech a cenách jízdenek najdete na webových stránkách IDS JMK nebo v mobilní aplikaci. Nezapomeňte si zkontrolovat aktuální spoje, abyste si užili dovolenou bez zbytečných komplikací.

Na kole: vinařské stezky a cyklostezky

Jižní Morava, to není jen víno, i když to k ní neodmyslitelně patří. Pro cyklisty je to doslova ráj na zemi. Vinařské stezky vás provedou malebnými vinicemi, malebnými vesničkami s historickými sklepy a nabídnou vám úchvatné výhledy do krajiny. Zastavit se můžete v některém z vinných sklípků, ochutnat místní speciality a vína a užít si pohostinnost místních lidí.

dovolená na jižní moravě

Na své si přijdou rodiny s dětmi i zkušení cyklisté. Pro ty první jsou ideální nenáročné trasy podél řek Moravy a Dyje, zkušenější cyklisté se můžou vydat do kopcovitějšího terénu Pálavy nebo Chřibů. Ať už zvolíte jakoukoliv trasu, nezapomeňte na dostatek vody a svačinu.

Tipy na cyklistické trasy

A kam se na kole na jižní Moravě vydat? Možností je nespočet! Mezi nejoblíbenější vinařské stezky patří například Moravská vinná stezka, Velkopavlovická vinařská stezka nebo Značenská vinařská stezka. Pokud dáváte přednost cyklostezkám, vyzkoušejte třeba Baťův kanál, cyklostezku podél řeky Moravy nebo cyklostezku Brno - Vídeň.

Nezapomeňte si předem naplánovat trasu, abyste věděli, kde se můžete občerstvit nebo ubytovat. Na Jižní Moravě najdete širokou škálu ubytování od penzionů a hotelů až po kempy a soukromé apartmány.

Pěšky: turistika a krásy přírody

Jižní Morava není jenom o víně a sklípcích, i když ty k ní neodmyslitelně patří. Nabízí také úžasné možnosti pro pěší turistiku a poznávání krás zdejší přírody. Protkávají ji kilometry značených turistických tras, které vás provedou malebnými vinicemi, hlubokými lesy i kolem meandrujících řek. Vydejte se třeba po naučné stezce Chřiby a objevte tajemství starých bučin, nebo se vydejte na Pálavu a nechte se okouzlit vápencovými skalami a úchvatnými výhledy do krajiny. Po náročné túře si odpočiňte u některého z malebných rybníků, kterými je jižní Morava proslulá. Pro cyklisty jsou ideální rovinaté trasy vedoucí mezi vinicemi a malebnými vesničkami s možnostmi ochutnávky vín a dalších lokálních specialit. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte ochutnat speciality místní kuchyně.

Na lodi: plavby po řece Moravě

Jihomoravský kraj nabízí kromě vinic a památek i možnost prozkoumat jeho krásy z paluby lodi. Řeka Morava se vine malebnou krajinou a plavba po ní slibuje nevšední zážitky. Vybrat si můžete z nabídky kratších výletních plaveb i delších plaveb s ubytováním na lodi.

Srovnání typů ubytování na Jižní Moravě
Vlastnost Penzion Hotel Apartmán
Průměrná cena za noc (CZK) 800 1500 1200
Vybavení kuchyně Omezené / Sdílené Ne Ano
Stravování Snídaně v ceně Snídaně, polopenze, plná penze Vlastní
Vzdálenost od vinařství (km) 5-10 10-20 5-15

Plavba po Baťově kanále

Oblíbené jsou plavby po Baťově kanále, který byl vybudován pro přepravu lignitu a dnes slouží k rekreačním účelům. Proplouvá unikátním systémem zdymadel a nabízí pohled na nedotčenou přírodu.

dovolená na jižní moravě

Romantická plavba po Dyji

Pro romantické duše se hodí plavba po řece Dyji, která se vine Lednicko-valtickým areálem. Z paluby lodi můžete obdivovat krásy zámků Lednice a Valtice a dalších staveb, které patří k nejvýznamnějším památkám na území České republiky.

Pro koho jsou plavby vhodné?

Plavby po Moravě a Dyji jsou vhodné pro rodiny s dětmi, páry i skupiny. Na své si přijdou milovníci historie, architektury i krásné přírody. Během plavby se můžete osvěžit v lodním baru, vychutnat si oběd nebo večeři a užít si ničím nerušenou pohodu.

S karavanem: kempy a stellplatzy

Jihomoravský kraj se svými vinicemi, malebnými vesničkami a historickými městy láká k prozkoumání karavanem. Ať už preferujete komfort kempů, nebo svobodu stellplatzů, na jižní Moravě si přijdete na své. Kempy nabízí širokou škálu služeb od bazénů a restaurací po dětská hřiště a sportovní vyžití. Mnohé se nacházejí v blízkosti vinných stezek a památek, což z nich dělá ideální základnu pro poznávání regionu. Pro ty, kteří hledají klidnější a komornější atmosféru, jsou tu stellplatzy. Tyto stání pro karavany jsou obvykle jednodušeji vybavené, často bez doplňkových služeb, ale nabízejí klid a možnost užít si krásu okolní přírody. Na jižní Moravě najdete stellplatzy v blízkosti vinic, rybníků i v lesích. Ať už se rozhodnete pro kemp či stellplatz, nezapomeňte si předem zjistit dostupnost a rezervovat si své místo, obzvlášť v hlavní sezóně.

Veřejná doprava: IDS JMK

Jihomoravský kraj se pyšní skvěle fungující veřejnou dopravou, která vám umožní poznat krásy regionu bez nutnosti vlastního auta. Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK) propojuje vlaky, autobusy a v Brně i tramvaje a trolejbusy do jedné komplexní sítě. Na jednu jízdenku se tak pohodlně dostanete z Brna na Pálov, z Mikulova do Lednicko-valtického areálu nebo z Znojma do Národního parku Podyjí.

dovolená na jižní moravědovolená na jižní moravě

Systém IDS JMK pokrývá celý Jihomoravský kraj a nabízí různé typy jízdenek, ať už se chystáte na jednodenní výlet nebo delší pobyt. Pro turisty jsou ideální krátkodobé jízdenky platné 24 nebo 72 hodin, které umožňují neomezené cestování po vybraných zónách. Pokud plánujete více výletů, vyplatí se zvažovat i turistické karty, které kromě dopravy nabízejí i slevy do muzeí, na památky a další atraktivity.

Cestování po jižní Moravě s IDS JMK je pohodlné a cenově dostupné. Díky přehlednému systému linek a jízdních řádů, které jsou k dispozici online i v tištěné podobě, se snadno zorientujete a naplánujete si výlety dle svých představ. Ať už vás lákají historická města, malebná vinařská zákoutí nebo přírodní krásy, s IDS JMK se tam dostanete bez starostí.

Taxi služby: rychlá přeprava

Ať už se na jižní Moravě chystáte ochutnávat víno, prozkoumávat historická města nebo se jen tak toulat malebnou krajinou, taxi služby vám usnadní cestování. Díky nim se snadno a pohodlně přesunete mezi vinařskými vesničkami, památkami i přírodními krásami.

Na jižní Moravě operuje řada spolehlivých taxi služeb, které nabízí své služby za rozumné ceny. Většina z nich má k dispozici moderní vozy a zkušené řidiče, kteří vám zajistí komfortní a bezpečnou jízdu. Pro objednání taxi stačí zavolat na dispečink nebo využít některou z mobilních aplikací.

Taxi služby se obzvláště hodí, pokud se chystáte navštívit vinné sklípky a dopřát si degustaci vína. Vyhnete se tak riziku řízení pod vlivem alkoholu a zároveň si budete moci naplno vychutnat atmosféru moravských vinic.

Na jižní Moravě se člověk ocitne v objetí slunce, vína a pohostinnosti. Zdejší krajina, posetá vinicemi a malebnými vesničkami, je jako stvořená pro odpočinek i aktivní dovolenou. Ať už se vydáte na kole po vinných stezkách, nebo budete objevovat historické památky, na Jižní Moravě si každý najde to své.

Eliška Dvořáková

Půjčovny aut: komfortní cestování

Jižní Morava láká na pohodovou dovolenou. Víno, památky, cyklostezky, to vše si nejlépe užijete s vlastním autem. Půjčovny aut na jižní Moravě nabízí širokou škálu vozů pro každý rozpočet a potřebu. Ať už plánujete romantický výlet ve dvou, rodinnou dovolenou nebo aktivní pobyt s přáteli, najdete tu vůz šitý na míru vašim požadavkům. Půjčení auta vám dává svobodu a flexibilitu. Můžete si naplánovat vlastní itinerář a objevovat skryté krásy jižní Moravy vlastním tempem. Navštivte Lednicko-valtický areál, projděte se vinicemi Pálavy, ochutnejte víno ve sklípku a užijte si atmosféru vinobraní. S autem se snadno dostanete i do menších vinařských vesniček, kde na vás dýchne ta pravá moravská pohostinnost.

dovolená na jižní moravě