Národní parky ČR – Ideální místo pro dovolenou

Někdo dává přednost dovolené u moře, jiný se zaměří na krásy České republiky. Pokud patříte do druhé zmiňované skupiny, máte určitě spoustu možností poznávání naší jedinečné země. Je-li Vaším cílem ryzí příroda a klid, navštivte národní parky ČR. Vybírat si můžete ze čtyř nacházejících se v odlišných částech republiky.

Národní parky ČR

Pod označením národní park si můžete představit velkoplošné chráněné území, kde se nachází výjimečná fauna a flóra. Takovými parky vedou stezky, z nichž budete obdivovat krásy naší země. V Česku jsou čtyři národní parky, které Vám podrobněji představíme v tabulce prezentované níže.

Národní parkRozloha
Krkonošský národní park36 300 ha
Národní park České Švýcarsko7 900 ha
Národní park Podyjí6 259 ha
Národní park Šumava69 030 ha
Jakou rozlohu mají národní parky v České republice?

Jen pro zajímavost doplníme, že nejstarším národním parkem je ten Krkonošský, který byl vyhlášen v roce 1963. Podyjí a Šumava vznikly v roce 1991 a České Švýcarsko v roce 2000.

Poznejte Krkonošský národní park

Krkonošský národní park do jisté míry vyniká mezi těmi ostatními. Není to pouze rozlohou, ale také tím, co zde můžete vidět. Turisticky nejatraktivnějším cílem je Sněžka, nejvyšší hora České republiky. Dále je to Mumlavský vodopád, Pančavský vodopád, ale i pramen Labe. Obdivovat můžete údolí v podání Obřího dolu nebo dáte přednost Černohorskému rašeliništi. A co ukrývají ostatní národní parky v ČR? To se nyní dozvíte.

Ostatní národní parky ČR

Národní park České Švýcarsko v každém případě láká na Pravčickou bránu. Kromě skal zde však můžete obdivovat i řadu ostatních věcí. Je to například Dolský mlýn, Mariina vyhlídka nebo Edmundova stezka. Když zavítáte do Národního parku Podyjí, cílit budete spíše na vzácné druhy květin a živočichů. Když budete v této oblasti Česka, udělejte si procházku kaňonem řeky Dyje. Nakonec neopomínejte ani na Národní park Šumava. Za zmínku stojí Tříjezerní slať, Chalupská slať, Obří hrad, Plešné jezero, Filipova Huť nebo rozhledna Poledník s výškou 1 315 metrů nad mořem.