Objevte dechberoucí Amerika památky!

Amerika Památky

Sochy svobody a Ellis Island

Socha svobody a Ellis Island jsou dvě neoddělitelné památky americké historie, které se nacházejí na ostrově Liberty Island v New Yorku. Socha svobody, darovaná Francií v roce 1886, je symbolem demokracie a svobody. Její impozantní výška 93 metrů a ikonická silueta s pochodní a tabulkami zákona z ní činí jednu z nejznámějších památek světa. Návštěvníci se mohou vydat na vrchol koruny Sochy svobody, odkud se otevírá úchvatný výhled na Manhattan a okolí.

Ellis Island, dříve hlavní imigrační stanice Spojených států, je místem, kde miliony imigrantů poprvé vstoupily na americkou půdu. Dnes je zde muzeum imigrace, které dokumentuje historii imigrace do USA a osudy lidí, kteří zde hledali nový domov. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, dokumenty a exponáty, které přibližují těžkosti i radosti imigračního procesu. Pro mnoho Američanů je Ellis Island místem s hlubokým osobním významem, protože zde jejich předkové poprvé vstoupili do země a začali budovat nový život.

Alcatraz a Golden Gate Bridge

Alcatraz, skalnatý ostrov v srdci Sanfranciského zálivu, je jednou z nejznámějších památek Ameriky. Kdysi obávané federální vězení, které hostilo notoricky známé zločince jako Al Capone a George "Machine Gun" Kelly, je Alcatraz dnes fascinujícím muzeem, které nabízí mrazivý pohled do historie amerického vězeňství. Návštěvníci se mohou projít po celách, dozvědět se o pokusech o útěk a užít si úchvatný výhled na panorama San Francisca.

Nedaleko Alcatrazu se tyčí další ikona - most Golden Gate Bridge. Tento oranžový zázrak spojuje San Francisco s okres Marin a je považován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě. Procházka po mostě nebo projížďka na kole nabízí nezapomenutelný zážitek s úchvatnými výhledy na záliv, ostrov Alcatraz a panorama města. Pro ty, kteří hledají jinou perspektivu, se nabízejí plavby lodí, které proplouvají pod mostem a kolem ostrova Alcatraz.

Grand Canyon a Yellowstonský park

Grand Canyon a Yellowstonský park patří mezi nejikoničtější americké památky a lákají miliony turistů ročně. Grand Canyon v Arizoně je impozantním kaňonem, který vyhloubila řeka Colorado. Jeho rozloha je úchvatná a nabízí neuvěřitelné výhledy na vrstvy hornin staré miliony let. Návštěvníci se mohou vydat na pěší túry do kaňonu, projet se na mulech nebo si užít vyhlídkové lety. Yellowstonský park, rozkládající se na území států Wyoming, Montana a Idaho, je proslulý svými geotermálními jevy. Najdete zde gejzíry, horké prameny, bahenní sopky a další fascinující úkazy. Park je také domovem rozmanité fauny, včetně bizonů, losů, medvědů a vlků. Návštěvníci mohou prozkourat park pěšky, na kole nebo autem a užít si jeho jedinečnou atmosféru.

amerika památky

Disneyland a Hollywood

Disneyland v Anaheimu v Kalifornii a Hollywood v Los Angeles jsou dvě z nejikoničtějších a nejnavštěvovanějších památek v Americe. Disneyland, otevřený v roce 1955, je zábavní park, který přivádí k životu kouzlo filmů Walta Disneyho. Návštěvníci se zde mohou setkat s oblíbenými Disneyho postavami, projet se na horských drahách a užít si magickou atmosféru. Hollywood, známý jako centrum amerického filmového průmyslu, láká turisty z celého světa. Procházka po Chodníku slávy, kde jsou zvěčněny hvězdy stříbrného plátna, je nezapomenutelným zážitkem. Hollywood Bowl, amfiteátr pod širým nebem, hostí koncerty a představení světoznámých umělců. Dolby Theatre, dějiště udílení Oscarů, je dalším magnetem pro filmové nadšence. Pro milovníky filmu a zábavy jsou Disneyland a Hollywood destinacemi, které by neměly chybět na seznamu míst k návštěvě v Americe.

Times Square a Central Park

Times Square, záplava světel a energie, je ikonou New Yorku a symbolem americké kultury. Obří obrazovky s reklamami, divadelní představení na Broadwayi a pulzující davy turistů z celého světa vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Nedaleko odtud se rozkládá oáza klidu - Central Park. Tato zelená plocha uprostřed betonové džungle nabízí útočiště před ruchem města. Projděte se po stezkách lemovaných stromy, odpočiňte si u jezírka Bethesda Fountain nebo si užijte piknik na louce Sheep Meadow. Central Park je domovem mnoha památek, jako je například Strawberry Fields, památník Johna Lennona, nebo socha Baltazara Neumanna. Oba tyto symboly New Yorku, Times Square i Central Park, představují kontrastní, ale zároveň neoddělitelné stránky americké kultury - dynamiku a touhu po klidu, shon a odpočinek.

Bílý dům a Kapitolu

Bílý dům a Kapitol jsou dvě z nejznámějších památek v Americe. Bílý dům je oficiálním sídlem prezidenta Spojených států amerických a nachází se ve Washingtonu, D.C. Kapitol je budova, kde sídlí Kongres Spojených států amerických a nachází se také ve Washingtonu, D.C.

Srovnání vybraných amerických památek
Památka Poloha Výška Rok dokončení
Socha Svobody New York City 93 metrů 1886
Gateway Arch St. Louis 192 metrů 1965

Bílý dům byl postaven v letech 1792 až 1800 a od té doby prošel mnoha rekonstrukcemi. Bílý dům je třípatrová budova s ​​132 pokoji a 35 koupelnami. Bílý dům je obklopen zahradami a parkem a je otevřen pro veřejnost.

amerika památky

Kapitol byl postaven v letech 1793 až 1800 a od té doby prošel také mnoha rekonstrukcemi. Kapitol je budova s ​​kopulí a sochou Svobody na vrcholu. Kapitol je sídlem Senátu a Sněmovny reprezentantů a je otevřen pro veřejnost.

Bílý dům a Kapitol jsou symboly americké demokracie a historie. Tyto památky každoročně navštěvují miliony turistů z celého světa.

Mount Rushmore a Crazy Horse

Monumentální díla tesaná do skalních masivů, to je něco, co v nás evokuje dávnou historii a umění našich předků. A přece, na opačné straně zeměkoule, v srdci americké Jižní Dakoty, najdeme dva takové monumenty, které jsou poměrně mladé a nesou v sobě silný odkaz americké historie.

Mount Rushmore, to jsou tváře čtyř amerických prezidentů – George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna – vytesané do žulového masivu Black Hills. Tato památka, dokončená v roce 1941, je symbolem americké demokracie a síly.

Nedaleko Mount Rushmore, v témže pohoří, se tyčí další monumentální socha – Crazy Horse Memorial. Tato stále nedokončená památka má být po dokončení největší sochou na světě a vzdává hold slavnému náčelníkovi Lakotů, Šílenému Koni.

Obě památky, ač odlišné ve svém pojetí i provedení, přitahují miliony turistů ročně a představují fascinující spojení umění, historie a kultury. Zatímco Mount Rushmore oslavuje americké prezidenty, Crazy Horse Memorial připomíná kulturu a historii původních obyvatel Ameriky.

Havajské ostrovy a pláže

Havajské ostrovy, to je synonymum pro rajskou dovolenou. Souostroví uprostřed Tichého oceánu láká na dechberoucí sopečnou krajinu, bujnou vegetaci a samozřejmě na pohádkové pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Mezi nejznámější památky Havaje patří bezesporu Pearl Harbor na ostrově Oahu, místo s hlubokou historickou hodnotou. Národní památník USS Arizona připomíná tragické události z roku 1941 a vybízí k zamyšlení nad cenou svobody. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu národního parku Haleakalā na ostrově Maui. Sopka Haleakalā, z jejíhož vrcholu se otevírá úchvatný výhled, je považována za posvátné místo havajské kultury. Na ostrově Havaj, známém také jako Big Island, se nachází aktivní sopka Kilauea, která nabízí fascinující podívanou na žhnoucí lávu stékající do oceánu. Havajské ostrovy ale nejsou jen o památkách a přírodních krásách. Jsou to také ráj pro milovníky vodních sportů. Surfování, potápění, šnorchlování, to vše a mnohem více si zde můžete užít dosyta. Ať už se rozhodnete pro odpočinek na pláži, poznávání historie nebo aktivní dovolenou, Havajské ostrovy vás okouzlí svou krásou a pohostinností.

amerika památky

Las Vegas a kasina

Las Vegas, město světel a nekonečné zábavy, je synonymem pro kasina. Tato oáza hazardu uprostřed nevadské pouště láká miliony návštěvníků ročně, kteří touží zkusit své štěstí u rulety, blackjacku nebo hracích automatů. Majestátní kasina se pyšní nejen širokou nabídkou her, ale i dechberoucí architekturou a opulentním interiérem. Najdete zde repliky Eiffelovy věže, Benátek i římského Kolosea. Kromě klasických kasino her nabízejí tato zábavní centra i koncerty světových hvězd, divadelní představení, luxusní restaurace a bary. Návštěva Las Vegas je nezapomenutelným zážitkem, který kombinuje vzrušení z hazardu s atmosférou luxusu a zábavy. I když nejste vášnivými hráči, krása a atmosféra těchto monumentálních staveb vás uchvátí.

Niagarské vodopády a Velká jezera

Niagarské vodopády jsou ikonou Severní Ameriky a právem patří mezi nejnavštěvovanější památky v Americe. Vodopády se nacházejí na řece Niagara, která tvoří hranici mezi USA a Kanadou. Návštěvníci se můžou kochat majestátností vodopádů z americké i kanadské strany, přičemž každá strana nabízí jiný pohled a zážitky. Pro ty, co hledají dobrodružství, je tu možnost plavby lodí až k úpatí vodopádů.

Nedaleko Niagarských vodopádů se rozkládají Velká jezera, největší soustava sladkovodních jezer na světě. Tato oblast nabízí nepřeberné množství příležitostí k odpočinku i aktivní dovolené. Můžete se plavit po jezerech, rybařit, kempovat v národních parcích, nebo jen tak relaxovat na pláži a kochat se krásou okolní přírody. Mezi nejznámější města ležící na březích Velkých jezer patří Chicago, Toronto, Detroit a Cleveland, která lákají návštěvníky svou architekturou, kulturou a historií.

Route 66 a divoký západ

Pro milovníky svobody a romantiky dálných cest je Route 66 splněným snem. Tato legendární silnice, přezdívaná "Mother Road", protíná Spojené státy od Chicaga až do Los Angeles a nabízí neuvěřitelnou cestu napříč americkou historií a kulturou. Na trase dlouhé téměř 4000 kilometrů se setkáte s ikonickými památkami, které ztělesňují ducha Divokého západu.

amerika památky

Už jen projet státem Oklahoma, přezdívaným "Sooner State", je jako vrátit se v čase. Zdejší krajina s nekonečnými pláněmi a osamělými benzinovými pumpami dýchá atmosférou starých westernů. V Arizoně vás zase uchvátí monumentální krása Grand Canyonu, jednoho z nejúchvatnějších přírodních divů světa. Nedaleko se tyčí i ikonický skalní útvar Red Rock State Park, který učaroval nejednoho filmového tvůrce.

Cesta po Route 66 je jako putování časem. Zastavte se v některém z autentických motelů s neonovými nápisy, vychutnejte si burger v typickém americkém dineru a nasajte atmosféru starých časů. Ať už se vydáte na tuto legendární cestu autem, na motorce nebo obytným vozem, Route 66 vám zaručeně poskytne nezapomenutelný zážitek plný svobody, dobrodružství a objevování.

Vesmírné středisko Kennedy

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě je poutním místem pro milovníky vesmíru a americké historie. Toto ikonické středisko, spravované NASA, bylo svědkem klíčových momentů dobývání kosmu, včetně startu Apolla 11 k Měsíci. Návštěvníci se zde mohou ponořit do fascinujícího světa vesmírných letů. Prohlídky zahrnují návštěvu odpalovacích ramp, z nichž se rakety vydávaly do vesmíru, možnost prohlédnout si vystavené rakety a raketoplány, a dokonce se setkat s astronauty. Můžete se projít zahradou Rocket Garden, kde se tyčí monumentální rakety z počátků vesmírných letů, nebo se vydat na prohlídku komplexu Apollo/Saturn V Center, kde je k vidění i masivní raketa Saturn V. Kennedyho vesmírné středisko není jen muzeem, ale i aktivním kosmodromem, takže s trochou štěstí můžete spatřit i start rakety. Pro milovníky historie a vesmíru je Kennedyho vesmírné středisko nezapomenutelným zážitkem.

Národní parky a rezervace

Spojené státy americké se mohou pochlubit nejen ikonickými památkami, jako je Socha svobody nebo Golden Gate Bridge, ale také úchvatnou a rozmanitou přírodou. Právě proto zde nalezneme rozsáhlou síť národních parků a rezervací, které chrání jedinečné ekosystémy a nabízejí nezapomenutelné zážitky. Od zasněžených vrcholků Skalistých hor, přes rozlehlé pláně Yellowstonského národního parku s gejzíry a termálními prameny, až po hluboké lesy a vodopády Yosemitského národního parku – krása americké přírody je ohromující.

Národní parky a rezervace v USA nabízejí nepřeberné možnosti pro aktivní odpočinek i relaxaci. Vydejte se na túru do divočiny, projeďte se na kole po malebných stezkách, svezte se na raftu po divoké řece nebo si užijte klidnou procházku panenskou přírodou. V noci se pak můžete kochat pohledem na hvězdnou oblohu, která v odlehlých oblastech září s nebývalou intenzitou.

amerika památky

Při plánování vaší cesty do USA nezapomeňte do svého itineráře zahrnout i návštěvu některého z národních parků nebo rezervací. Budete uchváceni krásou a rozmanitostí americké přírody a odnesete si nezapomenutelné zážitky.

Slavné univerzity a muzea

Spojené státy americké se mohou pochlubit nejen úchvatnými přírodními krásami, ale i bohatou historií a kulturou. Tato rozmanitost se odráží v nespočtu muzeí a univerzit, které se řadí mezi světovou špičku. Na východním pobřeží, v srdci břečťanové ligy, nalezneme prestižní univerzity jako je Harvard v Massachusetts nebo Yale v Connecticutu. Jejich impozantní kampusy s architekturou sahající až do koloniálních dob berou dech a ukrývají rozsáhlé knihovny s miliony svazků. Poblíž Harvardu se nachází také světoznámé muzeum umění Fogg, které se pyšní díly od impresionistů až po moderní umění.

Na opačné straně země, v Kalifornii, láká technologický gigant - Stanfordova univerzita. Její moderní kampus s nádechem španělské architektury a inovativní vědecká centra z ní dělají jednu z nejžádanějších univerzit světa. Nedaleko odtud, v San Franciscu, stojí za návštěvu Exploratorium, interaktivní muzeum vědy a umění, které nadchne malé i velké.

Ať už se vydáte kamkoli, Amerika vás ohromí svými památkami. Od historických budov a muzeí ve Washingtonu D.C. až po moderní architektonické skvosty Chicaga, tato země nabízí nezapomenutelné zážitky pro každého.

Americká kultura a gastronomie

Americká kultura je stejně rozmanitá jako její krajina, utvářená vlnami imigrace a bohatou historií. Tato rozmanitost se odráží i v americké gastronomii, která je tavicím kotlem chutí z celého světa. Od ikonických hamburgerů a hot dogů, symbolů americké kultury rychlého občerstvení, až po sofistikované pokrmy inspirované evropskou a asijskou kuchyní, si v Americe každý najde to své.

Při návštěvě památek v Americe se setkáte s kulinářskými zážitky, které odrážejí specifika daného regionu. V New Yorku ochutnejte legendární cheesecake a bagel s lososem, v New Orleans se ponořte do světa kreolské a cajunské kuchyně s jambalayou a gumbo. V San Franciscu si nenechte ujít čerstvé mořské plody a kalifornské víno.

Gastronomie je nedílnou součástí americké kultury a cestování po památkách v Americe by nebylo úplné bez ochutnávky místních specialit. Ať už dáváte přednost pouličnímu jídlu nebo luxusním restauracím, Amerika vás překvapí svou kulinářskou rozmanitostí a kreativitou.

amerika památky

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: amerika památky | památky v americe