Objevte dechberoucí krásy Švýcarska: Průvodce po nejkrásnějších památkách

Švýcarsko Památky

Alpské vrcholy a ledovce

Alpy, to je synonymum pro majestátní vrcholy, které se tyčí k nebi a třpytivé ledovce, které se pomalu sunou údolími. Mezi nejznámější vrcholy patří Mont Blanc, nejvyšší hora Alp, a Matterhorn, jehož ikonický tvar je symbolem Švýcarska. Tyto vrcholy lákají horolezce z celého světa, ale i milovníci turistiky si zde přijdou na své. Ledovce, které pokrývají značnou část Alp, jsou fascinujícím přírodním úkazem. Bohužel, vlivem klimatických změn ledovce v Alpách rychle ubývají, což má dopad na ekosystémy i zásoby vody.

Ženevské jezero a Jet d'Eau

Ženevské jezero, největší jezero v západní Evropě, je klenotem Švýcarska. Jeho tyrkysově modré vody lemované zasněženými vrcholky Alp uchvátí každého návštěvníka. Dominantou jezera je bezesporu slavný vodotrysk Jet d'Eau, který se stal symbolem Ženevy. Proud vody tryskající do výšky až 140 metrů je viditelný z velké dálky a nabízí nezapomenutelnou podívanou. Procházka po nábřeží s výhledem na jezero a vodotrysk patří k nejpříjemnějším zážitkům, které Ženeva nabízí.

Rýnské vodopády

Rýnské vodopády, nacházející se na horním toku řeky Rýn ve Švýcarsku, patří k nejmohutnějším vodopádům v Evropě. Vodopády dosahují šířky až 150 metrů a výšky 23 metrů. Přesněji se vodopády nachází mezi obcemi Neuhausen am Rheinfall a Laufen-Uhwiesen, nedaleko Schaffhausenu. V době největšího průtoku jimi proteče až 700 m³ vody za sekundu. Návštěvníci si mohou užít úchvatný pohled na vodopády z několika vyhlídkových plošin a pro odvážnější je tu možnost plavby lodí až k jejich úpatí. Rýnské vodopády jsou oblíbeným cílem turistů a představují nezapomenutelný přírodní zážitek.

Staré město Bernu

Staré Město v Brně je historickým jádrem města a skrývá mnoho architektonických skvostů. Náměstí Svobody s morovým sloupem a netradičním orlojem je centrem dění. Za návštěvu stojí katedrála sv. Petra a Pavla s vyhlídkou na celé město, Zelný trh s kašnou Parnas a labyrint podzemních chodeb. Milovníci historie ocení Špilberk, hrad tyčící se nad městem, a Kapucínské hrobky s mumiemi. Romantické uličky Starého Města lákají k procházkám a objevování skrytých zákoutí. Nechte se okouzlit atmosférou starobylého Brna.

Kaplový most v Lucernu

Kaplový most v Lucernu, známý také jako Spreuerbrücke, je krytý dřevěný most přes řeku Reuss. Postaven byl v roce 1408 a je druhým nejstarším krytým dřevěným mostem ve Švýcarsku. Most je známý svými malbami ze 17. století, které zdobí jeho interiér. Tyto obrazy, nazývané Totentanz (Tanec smrti), zobrazují alegorické výjevy o pomíjivosti života. Kaplový most je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Lucernu a je považován za důležitou součást švýcarského kulturního dědictví.

Hora Matterhorn

Matterhorn, tyčící se do výšky 4 478 metrů nad mořem, je jednou z nejznámějších hor Alp a symbolem Švýcarska. Jeho ikonický pyramidový tvar s ostrým vrcholem je výsledkem eroze způsobené ledovci. Hora leží na hranici mezi Švýcarskem a Itálií a nabízí úchvatné výhledy na okolní alpské vrcholy. První úspěšný výstup na Matterhorn se uskutečnil v roce 1865, ale skončil tragicky smrtí čtyř ze sedmičlenného týmu při sestupu. Dnes je Matterhorn oblíbeným cílem zkušených horolezců z celého světa a symbolem lidské touhy po zdolávání výzev.

Čokoládovny a sýrárny

Češi milují sladké a čokoláda je stálicí. Není divu, že se po celé zemi nachází spousta čokoládoven, kde si můžete dopřát lahodné pralinky, tabulky i horkou čokoládu. Mezi nejoblíbenější patří ručně vyráběné produkty z malých manufaktur, které si zakládají na kvalitních surovinách a tradičních postupech.

A co teprve sýr? I ten má v Česku dlouhou tradici a milovníci sýrů si přijdou na své v mnoha sýrárnách. Nabídka je pestrá – od zrajících sýrů s ušlechtilou plísní po čerstvé sýry s bylinkami. Vyzkoušejte například olomoucké tvarůžky, hermelín nebo kozí sýr z farmy.

Vlaky Glacier Express a Bernina Express

Glacier Express a Bernina Express patří mezi nejznámější švýcarské panoramatické vlaky. Glacier Express, přezdívaný "nejpomalejší rychlík světa", vás proveze úchvatnou alpskou krajinou mezi Zermattem a Svatým Mořicem. Během zhruba osmihodinové cesty budete obdivovat zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera a malebné vesničky. Bernina Express, zapsaný na seznamu UNESCO, vás zase okouzlí strmými srázy, ledovcovými poli a viadukty s dechberoucími výhledy. Jeho trasa vede z Churu do Tirana v Itálii a překonává neuvěřitelných 55 tunelů a 196 mostů. Oba vlaky nabízejí komfortní cestování v moderních panoramatických vozech s velkými okny, která vám umožní vychutnat si krásu švýcarské přírody naplno.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: švýcarsko památky | turistické atrakce ve švýcarsku