Objevte kouzlo Salcburku: Průvodce nejkrásnějšími památkami

Salzburg Památky

Pevnost Hohensalzburg

Tyčící se majestátně nad historickým centrem Salcburku, pevnost Hohensalzburg je jednou z největších a nejzachovalejších středověkých pevností v Evropě. Její impozantní silueta, viditelná z téměř každého místa v Salcburku, je symbolem města a připomínkou jeho bohaté historie. Pevnost byla postavena v roce 1077 arcibiskupem Gebhardem a v průběhu staletí prošla řadou rozšíření a rekonstrukcí. Nikdy nebyla dobyta, což svědčí o jejím strategickém umístění a obranných schopnostech.

Dnes je Hohensalzburg jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Rakousku. Návštěvníci si mohou prohlédnout nádherné interiéry, jako je Zlatý sál, muzeum pevnosti a kaple. Z hradeb se otevírá úchvatný panoramatický výhled na město, okolní hory a řeku Salzach. Na pevnost se dostanete pěšky, ale pohodlnější variantou je jízda lanovkou, která vás vyveze přímo k bráně.

Zámek Mirabell

Původně nazývaný Altenau, byl zámek Mirabell postaven roku 1606 Wolfem Dietrichem von Raitenau pro jeho milovanou Salome Alt. Později byl přejmenován na Mirabell, což je kombinace dvou italských slov: "mirabile" (obdivuhodné) a "bella" (krásná). Zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí v 18. století za vlády knížete-arcibiskupa Franze Antona von Harracha, čímž získal svůj současný barokní vzhled. Z původní stavby se dochovalo pouze Mramorové schodiště a Mramorový sál, které patří k nejkrásnějším příkladům raně barokní architektury. Dnes je zámek Mirabell oblíbeným místem pro svatby a koncerty a jeho nádherné zahrady lákají k procházkám a relaxaci.

Getreidegasse

Getreidegasse je nejznámější ulicí historického centra Salcburku. Tato úzká, dlážděná ulička je lemována vysokými domy s typickými zdobenými vývěsními štíty z tepaného železa. V minulosti byla Getreidegasse obchodní tepnou města, dnes je domovem luxusních butiků, kaváren a restaurací. V domě číslo 9 se narodil slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Jeho rodný dům je dnes muzeem, které přitahuje návštěvníky z celého světa. Procházka po Getreidegasse je fascinující cestou historií a kulturou Salcburku.

Dům Mozarta

V samém srdci Prahy, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se nachází dům, kde mladý Wolfgang Amadeus Mozart pobýval během své návštěvy Prahy v roce 1787. Dnes je tento dům známý jako Dům Mozarta a slouží jako muzeum věnované tomuto hudebnímu géniovi.

V domě se nachází expozice představující Mozartovu dobu v Praze, včetně jeho pobytu u rodiny Duskovy. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové hudební nástroje, rukopisy a další předměty spjaté s Mozartovým životem a dílem. Dům Mozarta je oblíbeným cílem milovníků hudby z celého světa a nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do života a díla jednoho z největších skladatelů všech dob.

Salcburská katedrála

Dominantou Salzburgu a jeho nezaměnitelnou siluetou je bezesporu Tato barokní perla, zasvěcená svatému Rupertovi a Virgilovi, se tyčí v srdci historického centra a láká návštěvníky z celého světa. Její mohutná kopule, zdobená freskami, se vypíná do výšky 71 metrů a skrývá v sobě impozantní interiér. Uvnitř katedrály vás ohromí bohatá štuková výzdoba, mramorové sloupy a oltáře zdobené sochami světců. Právě zde byl pokřtěn slavný hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, jehož odkaz je s městem Salzburg neodmyslitelně spjat.

Hellbrunnský zámek

Hellbrunnský zámek, kousek od Salzburgu, je renesanční skvost a oblíbený cíl výletů. Postavený v 17. století arcibiskupem Marcusem Sitticusem von Hohenemsem, sloužil jako letní sídlo a místo pro zábavu. Zámek je proslulý svými zahradami, plnými fontán, jeskyní a vodních her, které překvapí a pobaví nejednoho návštěvníka. Nenechte si ujít mechanické divadlo, kde vodní trysky rozehrávají scény z běžného života, a bludiště, které prověří váš orientační smysl. Prohlídka zámku vám pak přiblíží život šlechty v 17. století a nabídne krásné výhledy na okolní krajinu.

Muzeum moderního umění

Muzeum moderního umění je pro milovníky umění 20. a 21. století naprostou nutností. V jeho sbírkách se nachází díla od slavných mistrů, jako jsou Pablo Picasso, Salvador Dalí a Andy Warhol, ale i od méně známých, ale neméně talentovaných umělců. Kromě stálých expozic muzeum pravidelně pořádá i fascinující dočasné výstavy, které se zaměřují na specifická umělecká hnutí, témata nebo jednotlivé umělce. Návštěvníci se tak mohou ponořit do světa moderního a současného umění a objevovat jeho rozmanitost a inovativní přístupy. Muzeum je skvělým místem pro všechny, kdo se chtějí nechat inspirovat uměním a rozšířit si své obzory.

Festivalové divadlo

Festivalové divadlo nabízí jedinečnou atmosféru a program odlišný od běžných divadelních scén. Často se koná v netradičních prostorech, jako jsou historické budovy, parky nebo industriální areály. Festivaly lákají na experimentální představení, pouliční umění a workshopy. Diváci se tak mohou setkat s inovativními formami divadla a zároveň si užít doprovodný program. Mezi nejznámější divadelní festivaly v Česku patří Letní shakespearovské slavnosti, Divadelní Flora Olomouc a …příští vlna/next wave…

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: salzburg památky | památky ve salzburgu