Olomouc: Objevte skvosty památek hanácké metropole

Památky V Olomouci

Sloupem Nejsvětější Trojice

Dominantou Horního náměstí v Olomouci a zároveň nejvyšším vrcholem Moravy je bezesporu sloup Nejsvětější Trojice. Tato nádherná barokní památka, zapsaná na seznamu UNESCO, se tyčí do výšky 35 metrů a je zdobena sochami světců a andělů. Stavba sloupu, který měl být symbolem víry a vděčnosti za ukončení morové epidemie, probíhala v letech 1716 až 1754. Na jeho výzdobě se podíleli významní olomoučtí umělci, jako sochař Ondřej Zahner a pozlacovač Karel Heinrich Becher.

Návštěvníci Olomouce by si rozhodně neměli nechat ujít možnost prohlédnout si sloup zblízka a obdivovat jeho detailní výzdobu. Uvnitř sloupu se nachází malá kaple, do které je možné vystoupat po úzkém schodišti. Z vrcholu sloupu se pak nabízí úchvatný výhled na celé město a jeho okolí. Sloup Nejsvětější Trojice je tak nejen významnou duchovní památkou, ale také skvělým místem pro odpočinek a kochání se krásou Olomouce.

Olomoucký orloj

Olomouc, perla Moravy, se pyšní nejenom bohatou historií, ale i dechberoucími památkami. Mezi nejvýznamnější bezesporu patří Olomoucký orloj, který zdobí severní stěnu radnice. Tato astronomická dominanta města pochází z 15. století a prošla během staletí mnoha proměnami. Dnešní podoba orloje je výsledkem rozsáhlé rekonstrukce z 50. let 20. století, která mu vtiskla socialistický realismus. Ačkoliv se jedná o mladší podobu, než jakou měly orloje v Praze či Brně, Olomoucký orloj si získal srdce místních i turistů. Každý den v poledne se rozezní zvonkohra a před zraky diváků defilují pohyblivé figurky znázorňující různé profese typické pro Olomouc. Návštěvníci města by si neměli nechat ujít ani výstup na radniční věž, odkud se otevírá úchvatný panoramatický výhled na celé město a jeho okolí. Z výšky takřka 70 metrů spatříte nejen kouzelné historické centrum s barokními kašnami a kostely, ale i zelené parky a Svatý Kopeček s poutním chrámem.

Arcidiecézní muzeum

Arcidiecézní muzeum v Olomouci, ukryté v prostorách někdejšího kapitulního děkanství, nabízí fascinující cestu do historie olomoucké arcidiecéze. Muzeum, založené již v roce 1906, uchovává a vystavuje vzácné artefakty dokumentující bohatou historii církve na Moravě. Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní sbírky liturgických předmětů, vzácných rukopisů a tisků, ale také uměleckých děl s náboženskou tematikou.

Mezi nejcennější exponáty patří Codex Velehradensis, evangelistář z 11. století, a gotické deskové malby Mistra olomouckého oplakávání. Prohlídka muzea je tak nejenom cestou do minulosti církve, ale také jedinečnou příležitostí seznámit se s uměleckými skvosty, které Olomouc, coby významné duchovní centrum Moravy, po staletí shromažďovala.

Kostel svatého Mořice

Dominantou Olomouce a zároveň největším kostelem na Moravě je bezpochyby katedrála svatého Václava. Tato gotická stavba se pyšní 100 metrů vysokou jižní věží, která nabízí úchvatný výhled na město a okolí. Uvnitř katedrály se nachází mnoho uměleckých děl, včetně náhrobku krále Václava III. a vzácného barokního varhanu. Milovníci historie by si neměli nechat ujít prohlídku krypty, kde jsou uloženy ostatky olomouckých biskupů.

V těsné blízkosti katedrály se nachází další významná památka – kaple svatého Stanislava. Tato barokní kaple, postavená na místě staršího kostela, je známá svou bohatou štukovou výzdobou a freskami od Jana Kryštofa Handkeho. Kaple slouží jako pohřebiště olomouckých arcibiskupů a je přístupná veřejnosti.

Olomouc se může pochlubit i řadou dalších církevních staveb, jako je například kostel Panny Marie Sněžné s unikátním sloupovým hlavním oltářem nebo kostel svatého Michala s krásnou barokní fasádou.

Kaple svatého Jana Sarkandra

V srdci historické Olomouce, na Dolním náměstí, se nachází nenápadná, ale významná památka – Tato barokní kaple, zasvěcená olomouckému knězi a mučedníkovi ze 17. století, je součástí komplexu bývalé jezuitské koleje. Jan Sarkander, prohlášený za svatého v roce 1995, se stal symbolem katolické víry a odolnosti proti nátlaku. Kaple, postavená v letech 1724–1727 podle návrhu architekta Jana Jakuba Dvorského, ukrývá v interiéru vzácnou památku – mučednické sklípky, kde byl Jan Sarkander vězněn a krutě mučen. Fresková výzdoba kaple od Jana Kryštofa Handkeho znázorňuje výjevy ze života a mučednické smrti Jana Sarkandra a je považována za jedno z vrcholných děl barokního malířství na Moravě. Kaple svatého Jana Sarkandra je místem tiché kontemplace a připomínkou síly víry v těžkých dobách.

Srovnání památek v Olomouci
Památka Rok založení/postavení Styl Vstupné (dospělý)
Sloupské náměstí s morovým sloupem 1716-1754 Baroko Zdarma
Arcibiskupský palác 12. století Románský, gotický, renesanční úpravy 100 Kč
Katedrála sv. Václava 12. století Původně románská, později goticky přestavěná Zdarma (dobrovolné příspěvky)

Hradisko a bazilika

Olomouc, město s bohatou historií a kulturou, se pyšní řadou památek. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Hradisko a bazilika minor Navštívení Panny Marie. Hradisko, původně raně středověké sídliště, se později stalo významným církevním centrem. Dnes se zde nachází Arcidiecézní muzeum Olomouce, které návštěvníkům nabízí pohled do historie církve na Moravě. Bazilika minor Navštívení Panny Marie, postavená v barokním slohu, je impozantní stavbou s bohatou vnitřní výzdobou. Pro svou duchovní i uměleckou hodnotu je bazilika významným poutním místem. Návštěva Hradiska a baziliky minor Navštívení Panny Marie je nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky historie, umění a duchovní atmosféry.

Pevnost poznání

Olomouc, město s bohatou historií a úchvatnými památkami, nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Mezi skvosty, které byste si neměli nechat ujít, patří i moderní interaktivní muzeum Pevnost poznání. Nachází se v unikátních prostorách bývalého dělostřeleckého skladu z 18. století, který je součástí Korunní pevnůstky. Pevnost poznání není obyčejné muzeum. Nabízí interaktivní expozice zaměřené na vědu a techniku, které osloví malé i velké návštěvníky. V expozici "Světlo a tma" se ponoříte do světa optiky a elektromagnetického záření, v sekci "Rozum v hrsti" si vyzkoušíte nejrůznější hlavolamy a logické hry a v expozici "Voda v krajině" se dozvíte vše o koloběhu vody v přírodě. Pevnost poznání je ideálním místem pro rodinný výlet, školní exkurzi nebo pro každého, kdo se chce zábavnou formou dozvědět něco nového.

Flora Olomouc

Olomouc, město s bohatou historií a kulturou, se pyšní také pozoruhodnou flórou. Jedním z nejvýznamnějších míst, kde se s ní můžete seznámit, je Flora Olomouc. Tato zahradnická a výstavní instituce pořádá po celý rok řadu výstav a akcí, které lákají návštěvníky z blízka i daleka. Během jarních a letních měsíců se rozkvétají rozlehlé květinové záhony, které uchvátí svou krásou a rozmanitostí. Návštěvníci se mohou kochat pestrými barvami a tvary květin z celého světa. Kromě květinových expozic nabízí Flora Olomouc také procházky rozlehlým parkem s vzácnými dřevinami a vodními plochami. Pro milovníky historie je zde k vidění barokní pevnost s kasematy a rozárium s více než stovkou odrůd růží. Flora Olomouc je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a poznávání krás přírody.

Zoologická zahrada

Olomouc, město s bohatou historií a kulturou, se pyšní i krásnou zoologickou zahradou. Nachází se na Svatém Kopečku, jednom z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, a nabízí úchvatný výhled na město i okolní krajinu. Zoologická zahrada Olomouc je domovem pro více než 1700 zvířat ze všech koutů světa.

Návštěvníci zde mohou obdivovat majestátní šelmy, jako jsou tygři usurijští a lvi indičtí, ale i hravé opice, elegantní žirafy či impozantní slony. Zoo se aktivně zapojuje do ochrany ohrožených druhů a účastní se řady chovných programů. Pro děti je připravena kontaktní zoo, kde si mohou pohladit a nakrmit některá zvířata.

Kromě samotných expozic nabízí zoo i další atrakce, jako je například lanové centrum, dětská hřiště a restaurace. Informace o otevírací době, vstupném a aktuálních akcích naleznete na webových stránkách zoo. Návštěva olomoucké zoo je skvělým zážitkem pro celou rodinu a představuje příjemné spojení poznání, zábavy a relaxace v krásném prostředí.

Galerie umění

Olomouc, klenot Moravy, se pyšní nejen bohatou historií, ale i úchvatnými památkami. Mezi ně bezesporu patří i galerie umění, které lákají návštěvníky z celého světa. Arcidiecézní muzeum Olomouce, sídlící v prostorách někdejšího kapitulního děkanství, nabízí fascinující exkurzi do světa sakrálního umění. Obdivovat zde můžete vzácné obrazy, sochy a liturgické předměty, které dokumentují bohatou historii olomouckého arcibiskupství. Muzeum moderního umění, situované v moderní budově v centru města, zase láká na sbírky českého a světového moderního a současného umění. Návštěvníci zde naleznou díla od impresionismu po současné umělecké tendence. Galerie Caesar, nacházející se v historickém domě na Horním náměstí, se specializuje na prezentaci děl mladých a progresivních umělců. Pravidelně zde probíhají výstavy, performance a další kulturní akce. Ať už vás zajímá umění staré, moderní či současné, v Olomouci si zaručeně přijdete na své.

Muzeum moderního umění

V srdci Olomouce, mezi historickými budovami a křivolakými uličkami, se nachází oáza moderního umění. Muzeum moderního umění Olomouc, zkráceně MUO, sídlí v rekonstruovaném komplexu budov, které dříve sloužily jako městské sýpky. Tato architektonicky působivá stavba je sama o sobě památkou a nabízí fascinující kontrast mezi starým a novým.

MUO se zaměřuje především na české a středoevropské umění 20. a 21. století. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla slavných českých umělců, jako jsou František Kupka, Emil Filla nebo Toyen. Muzeum se však neomezuje pouze na malířství a sochařství, ale prezentuje i fotografii, design, architekturu a nové formy vizuálního umění.

Kromě stálých expozic nabízí MUO také bohatý program krátkodobých výstav, workshopů, přednášek a dalších akcí pro veřejnost. Díky tomu se muzeum stalo důležitým kulturním centrem Olomouce a láká návštěvníky z celé České republiky i ze zahraničí.

Vlastivědné muzeum

Vlastivědné muzeum v Olomouci je pokladnicí informací o historii a kultuře Olomouce a jejího okolí. Muzeum sídlí v komplexu budov, z nichž nejvýznamnější je barokní Edelmanův palác. V expozicích muzea se návštěvníci seznámí s vývojem Olomouce od pravěku po 20. století. K vidění jsou archeologické nálezy, modely města, dobové zbraně, nábytek a umělecká díla. Muzeum spravuje rozsáhlé sbírky dokumentující historii Olomoucka, včetně archiválií, fotografií a map. Pro zájemce o historii Olomouce je Vlastivědné muzeum nepostradatelnou zastávkou. Muzeum nabízí také doprovodné programy pro školy a veřejnost, jako jsou přednášky, workshopy a výstavy.

Botanická zahrada

Olomouc, to není jenom sloup Nejsvětější Trojice a orloj. Město se pyšní i klidnou oázou zeleně a poznání – Botanickou zahradou. Nachází se v Bezručových sadech, kousek od historického centra, a nabízí tak ideální možnost k odpočinku po prohlídce památek. Botanická zahrada v Olomouci se rozkládá na ploše téměř 5 hektarů a je domovem pro tisíce druhů rostlin z celého světa. Procházet se tu můžete mezi rozkvetlými růžemi v rozáriu, obdivovat exotické druhy v tropickém skleníku nebo se kochat krásou leknínů v jezírku. Botanická zahrada není jen pastvou pro oči, ale i místem pro vzdělávání. Naleznete tu informační tabule o jednotlivých druzích rostlin a jejich významu. Pro nejmenší návštěvníky je připravena interaktivní expozice, kde se hravou formou dozvídají o přírodě. Ať už hledáte odpočinek, poznání, nebo jen příjemnou procházku, Botanická zahrada v Olomouci je tím pravým místem.

Olomouc, to není jenom slunce a úsměvy. Olomouc, to je i šepot historie, který k vám promlouvá z každého kamene, z každé věže, z každé uličky. Olomouc, to je učebnice architektury pod širým nebem.

Radomír Dvořák

Park Bezručovy sady

Bezručovy sady, dříve známé jako Františkovské sady, patří mezi nejrozsáhlejší parky v Olomouci. Sady se rozkládají na ploše 14 hektarů a nabízejí návštěvníkům příjemné prostředí pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Park byl založen v roce 1835 na místě bývalých hradeb a bastionů, které byly součástí olomouckého opevnění. Dominantou Bezručových sadů je gloriet z roku 1840, který sloužil jako hudební pavilon. Z glorietu se otevírá krásný výhled na historické centrum Olomouce. V parku se nachází také řada vzácných dřevin, fontán a soch. Mezi nejvýznamnější patří sousoší sv. Cyrila a Metoděje od sochaře Julia Pelikána z roku 1932. Bezručovy sady jsou oblíbeným místem pro procházky, pikniky a kulturní akce. V letních měsících se zde konají koncerty, divadelní představení a další akce pro veřejnost.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: cestování