Praha v obrazech: Památky, které musíte vidět

Praha Památky Obrázky

Ikonické památky Prahy: Fotografie

Praha, město sta věží, láká návštěvníky z celého světa svou dechberoucí architekturou a bohatou historií. Fotografie ikonických památek Prahy nám umožňují obdivovat krásu a detail těchto stavebních skvostů. Karlův most, shlížející na Vltavu již od 14. století, je symbolem Prahy a oblíbeným místem pro romantické procházky. Jeho majestátní věže a barokní sochy vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Pražský hrad, tyčící se nad městem, je největším hradním komplexem na světě a sídlem českých králů. Na jeho nádvoří se nachází katedrála svatého Víta, Zlatá ulička s malebnými domky a další historické památky. Staroměstské náměstí s orlojem, Týnským chrámem a dalšími skvosty gotické a barokní architektury je srdcem historické Prahy. Malebné uličky Starého Města skrývají nespočet kaváren, restaurací a obchůdků s tradičními českými výrobky. Pro milovníky umění je Praha rájem s galeriemi a muzei, jako je Národní galerie, a mnoha dalšími. Fotografie těchto památek nám umožňují uchovat si vzpomínky na návštěvu Prahy a podělit se o ně s ostatními.

Karlův most: Pohledy a detaily

Karlův most není jen most, je to galerie pod širým nebem. Každá socha, každý detail vypráví příběh. Stačí se jen zastavit a dívat se. Všimněte si například propracovaných reliéfů na podstavcích soch. Každý z nich zobrazuje výjev ze života světce, kterého socha představuje. Nebo se zadívejte na dlažební kostky. Některé z nich jsou původní, pocházející až ze 14. století. Představte si, kolik nohou po nich za ta staletí prošlo! A co teprve výhledy! Z Karlova mostu se vám naskytne panorama Prahy, které vám vyrazí dech. Na jedné straně se tyčí majestátní Pražský hrad, na druhé straně se rozkládá Staré Město s Týnským chrámem a věžemi Staroměstské radnice. Karlův most je zkrátka magické místo, které vás okouzlí svou krásou a historií.

Pražský hrad: Majestát na snímcích

Staré Město: Kouzlo historických zákoutí

Staré Město v Praze je jako otevřená učebnice historie, plná úchvatných památek, které lákají k prozkoumání. Procházka po jeho dlážděných uličkách je jako cesta časem. Náměstí Republiky nás vítá majestátní Prašnou bránou, která kdysi tvořila vstup do Starého Města. Nedaleko se tyčí Obecní dům, skvost secesní architektury, zdobený nádhernými mozaikami a sochami.

Srdcem Starého Města je Staroměstské náměstí, které ožívá ruchem turistů i místních. Dominantou náměstí je Staroměstská radnice s věží, odkud se otevírá dechberoucí výhled na město. Každou hodinu se zde scházejí davy lidí, aby sledovaly magické zvonění orloje, jednoho z nejstarších a nejslavnějších astronomických hodin na světě. Na náměstí se nachází i kostel Panny Marie před Týnem s charakteristickými gotickými věžemi, které se tyčí nad střechami okolních domů.

Malebné uličky Starého Města skrývají nespočet dalších pokladů. Celetná ulice láká svými historickými domy a obchody se suvenýry. Karlův most, spojující Staré Město s Malou Stranou, je ikonou Prahy a nabízí úchvatné výhledy na Pražský hrad a Vltavu. Procházka po Karlově mostě, lemovaném sochami světců, je nezapomenutelným zážitkem.

Staré Město je zkrátka místem, kde se snoubí historie s uměním a kde každý kout dýchá neopakovatelnou atmosférou. Fotografie památek Prahy a obrázky zákoutí Starého Města nám umožňují uchovat si vzpomínky na toto magické místo a podělit se o ně s ostatními.

Malá Strana: Romantika v obrazech

Malá Strana, kouzelná čtvrť schovaná pod Pražským hradem, je jako stvořená pro romantické procházky. Malebné uličky lemované historickými domy, tajemné průchody a okouzlující zákoutí s výhledy na Vltavu, to vše dělá z Malé Strany oblíbený cíl fotografů a milovníků krásy.

Co navštívit na Malé Straně?

  • Nerudova ulice: Dýchne na vás atmosféra staré Prahy.
  • Černínský palác: Sídlo Ministerstva zahraničních věcí.
  • Malostranské náměstí: S dominantním kostelem sv. Mikuláše.
  • Zahrady pod Pražským hradem: Nabízejí úchvatné výhledy na město.
  • Valdštejnská zahrada: Pyšní se unikátním sala terrenou.
  • Vrtbovská zahrada: Jeden z nejkrásnějších barokních skvostů Prahy.

Ať už se vydáte kamkoli, Malá Strana vás okouzlí svou krásou a romantickou atmosférou. Zachyťte si její kouzlo na fotografiích a odneste si nezapomenutelné vzpomínky na procházku tímto magickým kouskem Prahy.

Židovská čtvrť: Paměť a krása

Praha, město stověžaté, ukrývá ve svém srdci poklad světového významu – Židovskou čtvrť. Tato spletitá síť uliček a zákoutí dýchá historií a kulturou, která se formovala po staletí. Procházka touto čtvrtí je jako putování časem. Staré židovské domy, synagogy s bohatou výzdobou a tajemné hřbitovy vyprávějí příběhy generací, které zde žily, pracovaly a uchovávaly své tradice.

Na každém kroku vás uchvátí krása a detailní práce starých mistrů. Maurská synagoga s orientálními motivy, Staronová synagoga, nejstarší aktivní synagoga v Evropě, nebo Pinkasova synagoga s dojemným památníkem dětským obětem holocaustu. Prohlídka Židovského muzea v Praze vám pak poskytne ucelený pohled na historii a kulturu Židů v Čechách.

Židovská čtvrť v Praze není jen pietním místem. Je to živoucí organismus, kde se snoubí historie s moderním životem. Najdete zde útulné kavárny, restaurace s tradiční židovskou kuchyní i galerie s díly současných umělců. Nechte se okouzlit jedinečnou atmosférou tohoto magického místa a objevte jeho skryté krásy.

Vyšehrad: Pohledy na stověžatou

Vyšehrad, to není jenom to slavné pohřebiště, kam chodíme vzdávat hold českým velikánům. Je to místo s duší, místo opředené pověstmi a hlavně místo s úžasnými výhledy na Prahu. Říká se jí stověžatá, ale zkuste je spočítat všechny z Vyšehradu! Nemůžete se nabažit pohledu na Pražský hrad, tyčící se nad městem? Z vyšehradských hradeb ho máte jako na dlani. A co teprve Karlův most, Malá Strana s Petřínem, Staré Město s Týnským chrámem… Všechny ty věže, věžičky a kopule se před vámi rozprostřou jako na obraze. Ať už sem vyrazíte za slunečného dne, kdy se Praha koupe ve zlatavém světle, nebo za tajemné mlhy, která městu dodává magickou atmosféru, výhledy z Vyšehradu vás uchvátí. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, tyhle obrázky pražských památek si budete chtít prohlížet znovu a znovu.

Petřínská rozhledna: Praha z výšky

Petřínská rozhledna, to je prostě klasika! Kdo by neznal tuhle elegantní dominantu Malé Strany, tyčící se na vrcholu Petřína? Inspirovaná Eiffelovkou, ale přece jenom naše, česká. Výhled z ní? Naprosto úchvatný! Celá Praha jako na dlani. Vidíte Pražský hrad, Vltavu s jejími mosty, Staré Město s kostelem svatého Mikuláše a stovkami věžiček. Za jasného počasí dohlédnete až na vzdálené vrcholky Krkonoš.

Ať už se rozhodnete zdolat Petřín pěšky, nebo se necháte vyvézt lanovkou, cesta na vrchol stojí za to. Procházka romantickými zahradami s rozkvetlými růžemi, to je zážitek sám o sobě. A fotky? Ty budou stát za to! Selfie s rozhlednou v pozadí, panoramatické záběry Prahy, detailní snímky historických památek... Možností je nespočet.

Nezapomeňte si návštěvu rozhledny spojit s procházkou po celém Petříně. Čeká na vás bludiště zrcadel, Štefánikova hvězdárna a spousta zeleně, kde si odpočinete od ruchu velkoměsta.

Tančící dům: Moderní architektura

Tančící dům, známý také jako Ginger a Fred, je ikonickou dominantou Prahy a skvělým příkladem moderní architektury ve městě. Nachází se na nábřeží Vltavy a na první pohled zaujme svým netradičním tvarem připomínajícím taneční pár.

Stavba Tančícího domu, navržená architekty Vladem Milunićem a Frankem Gehrym, byla dokončena v roce 1996. Odvážný design budovy, kombinující sklo a beton, vyvolal v době svého vzniku řadu kontroverzí, ale dnes je Tančící dům považován za jednu z nejvýznamnějších staveb moderní architektury v Praze.

Uvnitř Tančícího domu se nachází kancelářské prostory, luxusní restaurace s panoramatickým výhledem na Prahu a galerie. Střecha budovy je přístupná veřejnosti a nabízí úchvatné výhledy na Pražský hrad, Karlův most a další památky.

Tančící dům je skvělým příkladem toho, jak moderní architektura může obohatit historické prostředí Prahy. Návštěva této unikátní stavby by neměla chybět na seznamu žádného milovníka architektury a moderního umění.

Národní divadlo: Zlatá kaplička v obrazech

Národní divadlo, pro mnohé symbol české kultury a historie, ukrývá ve svých zdech mnohá tajemství a krásy. Jedním z nich je i Zlatá kaplička, skvostný divadelní sál, který okouzluje svou výzdobou a atmosférou. Již při vstupu do kapličky vás uchvátí bohatá štuková výzdoba, třpytící se lustry a sametové závěsy v hlubokých odstínech červené a zlaté. Na stěnách se lesknou obrazy od předních českých umělců, zachycující scény z českých dějin a mytologie.

Zlatá kaplička není jen pastvou pro oči, ale i místem s bohatou historií. Byla svědkem mnoha premiér, koncertů a dalších významných událostí. Prošla si také náročnou rekonstrukcí po ničivém požáru, který zachvátil Národní divadlo v roce 1881. Díky úsilí a nadšení českého národa se však podařilo kapličku obnovit do původní krásy a dnes slouží svému účelu – být místem, kde se snoubí umění s historií a národní hrdostí.

Pro ty, kteří chtějí poznat krásy Zlaté kapličky na vlastní oči, Národní divadlo nabízí pravidelné prohlídky. Během nich se dozvíte nejen o historii kapličky a jejích uměleckých skvostech, ale nahlédnete i do zákulisí divadla a poznáte jeho fungování zblízka.

Letná: Park s výhledy na město

Letná je jedním z nejkrásnějších parků v Praze a nabízí úchvatné výhledy na město. Rozkládá se na vrchu Letná nad Vltavou a je oblíbeným místem pro procházky, pikniky a relaxaci. Z Letné se otevírají panoramatické výhledy na Pražský hrad, Karlův most, Staré Město a další dominanty Prahy. Návštěvníci si mohou vychutnat procházku po upravených alejích, posedět v kavárně s výhledem nebo si užít piknik na trávě. Letná je také domovem několika památek a zajímavých míst. Nachází se zde například Hanavský pavilon, krásná litinová stavba z konce 19. století, která dnes slouží jako restaurace a kavárna. Dále je zde Letenský metronom, obří metronom postavený na místě bývalého Stalinova pomníku, který připomíná komunistickou minulost Česka. Pro milovníky umění je zde Národní galerie v Praze, která sídlí v budově Veletržního paláce a nabízí sbírky moderního a současného umění. Letná je snadno dostupná metrem, tramvají nebo pěšky z centra města. Díky své kráse, výhledům a kulturnímu bohatství je Letná ideálním místem pro strávení příjemného odpoledne v Praze.

Trojský zámek: Baroko a zahrady

Trojský zámek, perla barokní architektury, se tyčí nad Vltavou a láká k procházce svými okouzlujícími zahradami. Jeho krása je zvěčněna na nespočtu fotografií, které zachycují jeho majestátnost a eleganci. Obrázky Prahy by nebyly úplné bez Trojského zámku, symbolu nádhery a vznešenosti.

Inspirace Itálií a skvostná výzdoba

Zámek nechal postavit Václav Vojtěch z Šternberka koncem 17. století. Inspirací mu byla italská architektura, což je patrné na honosné výzdobě a monumentálním schodišti. Interiéry zdobí fresky od významných barokních malířů, jako byli Karel Škréta a bratři Abraham a Izidor Gody.

Okouzlující zahrady a nezapomenutelný výhled

Kromě samotného zámku uchvátí návštěvníky i rozlehlé zahrady. Francouzská zahrada s geometricky tvarovanými záhony a fontánami je pastvou pro oči. Naopak anglický park láká k romantickým procházkám svými zákoutími a malebnými rybníky. Z vinice sv. Kláry se otevírá nádherný výhled na Prahu.

Zámek pro celou rodinu

Trojský zámek je oblíbeným cílem turistů i Pražanů. Návštěva této památky je zážitkem pro celou rodinu. Prohlídka zámku s průvodcem vám přiblíží jeho historii a odhalí tajemství barokní architektury. Pro děti je připravena zábavná stezka.

Kampa: Ostrov klidu a umění

Kampa, často nazývaná "Pražské Benátky", je okouzlující ostrov zasazený v srdci Prahy, obklopený Vltavou a Čertovkou. Procházka úzkými uličkami lemovanými malebnými domky s barevnými fasádami vás přenese do minulých století. Na Kampě se snoubí historie s uměním. Obdivovat můžete Čertovku s mlýnským kolem, jeden ze symbolů staré Prahy, nebo se projít po parku Kampa s úchvatnými výhledy na Pražský hrad. Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu Musea Kampa, které sídlí v budově Sovových mlýnů a představuje sbírku moderního a současného umění, včetně děl Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Na Kampě se nachází také Werichova vila, kde žil a tvořil slavný český herec a spisovatel Jan Werich. Dnes vila slouží jako muzeum a kulturní centrum. Kampa je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta, romantickou procházku i pro milovníky historie a umění.

Procházka Prahou: Fotografické tipy

Praha, město stověžaté, nabízí nekonečné možnosti pro fotografy všech úrovní. Ať už jste zkušení profesionálové, nebo nadšení amatéři, Praha vám poskytne úchvatné scenérie a motivy pro vaše fotografie. Historické památky, malebné uličky a romantická zákoutí čekají, až je zachytíte svým objektivem.

Pro ikonické snímky Prahy se vydejte na Karlův most, nejlépe brzy ráno, než se zaplní davy turistů. Z mostu si užijete nádherný výhled na Pražský hrad, Malou Stranu a Vltavu. Další zastávkou by měl být Pražský hrad, dominantu města viditelnou z mnoha míst. Pro netradiční úhel pohledu zkuste zahradu Na Valech nebo Petřínskou rozhlednu.

Nezapomeňte na Staroměstské náměstí s Orlojem, Týnským chrámem a kostelem svatého Mikuláše. Atmosféru Starého Města nejlépe zachytíte v ranních hodinách nebo po setmění, kdy je náměstí klidnější. Projděte se také židovskou čtvrtí Josefov s jejími synagogami a starým židovským hřbitovem, místem plným historie a emocí.

Pro milovníky architektury je tu skvostná gotická katedrála svatého Víta, barokní kostel svatého Mikuláše na Malé Straně a secesní Obecní dům. Nezapomeňte ani na moderní architekturu, například Tančící dům od architektů Gehryho a Millunićové.

Praha je krásná v každém ročním období a v každém počasí. Hrajte si se světlem, kompozicí a detaily a objevte kouzlo Prahy skrze objektiv vašeho fotoaparátu.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: praha památky obrázky | obrázky památek v praze