Tipy na nezapomenutelnou dovolenou ČR s dětmi

Dovolená Čr S Dětmi

Výhody dovolené v ČR

Česká republika skýtá nepřeberné možnosti pro dovolenou s dětmi. Zapomenout můžete na zdlouhavé cestování a jazykové bariéry. Děti ocení pohodlí domova a známé prostředí. Česko nabízí širokou škálu aktivit pro rodiny s dětmi. Ať už preferujete aktivní dovolenou plnou turistiky a cyklistiky, nebo relaxaci u vody či poznávání historických památek, na své si přijde každý. Pro milovníky zvířat se nabízí návštěva zoologických zahrad a farem. Děti se zabaví v zábavních parcích, aquaparcích a na dětských hřištích. Ubytování je možné v penzionech, hotelech, apartmánech i kempech, které jsou často uzpůsobené pro pobyt s dětmi. Velkou výhodou dovolené v ČR je i příznivá cena. Ušetřit můžete na cestovních nákladech, ubytování i stravování. Dovolená v Česku s dětmi je tak ideální volbou pro rodiny, které hledají zábavu, relaxaci a poznání za dostupné ceny.

Výběr destinace

S tolika úžasnými místy k prozkoumání v České republice může být výběr té správné destinace pro dovolenou s dětmi náročný. Zaměřte se na zájmy a věk vašich dětí. Máte doma malé dobrodruhy, kteří milují přírodu? Zvažte výlet do národního parku Šumava, Českého Švýcarska nebo Krkonoš. Nabízí se nespočet turistických tras, cyklostezek a krásných výhledů. Pro milovníky historie jsou ideální Telč, Český Krumlov nebo Kutná Hora s památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Pokud vaše děti preferují aktivní dovolenou, zvolte Lipno, Máchovo jezero nebo Slapy. Vodní sporty, lanové parky a další atrakce jim zaručí spoustu zábavy. Nezapomeňte ani na zoologické zahrady a zábavní parky. Zoo Praha, ZOO Dvůr Králové a Dinopark Vyškov nadchnou malé i velké. Při výběru ubytování zvažte penziony a hotely s dětskými koutky, hřišti a programy pro děti. Dovolená v České republice s dětmi může být nezapomenutelným zážitkem plným zábavy, poznání a dobrodružství.

Ubytování pro rodiny s dětmi

Česká republika nabízí nepřeberné množství možností ubytování pro rodiny s dětmi, ať už plánujete dovolenou na horách, u vody nebo za poznáním. Pro aktivní rodiny s malými dětmi jsou ideální penziony a apartmány s dětským hřištěm, kde se děti zabaví a rodiče si užijí chvilku klidu. Mnoho penzionů nabízí i další vyžití pro děti, jako jsou dětské koutky, herny, bazény s brouzdalištěm nebo animační programy. Pro rodiny s většími dětmi, které hledají dobrodružství, jsou skvělou volbou kempy a chaty. Kempování v přírodě je skvělý způsob, jak si užít čas s rodinou a zažít něco nového. V České republice najdete mnoho kempů s vybavením pro rodiny s dětmi, jako jsou sociální zařízení, kuchyňky, ohniště a dětská hřiště. Pokud preferujete komfortnější ubytování, můžete si pronajmout chatu. Chaty nabízejí soukromí a klid a zároveň jsou skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ ubytování, nezapomeňte si předem zjistit, zda je vhodné pro rodiny s dětmi a zda nabízí veškeré vybavení, které budete potřebovat.

Doprava po ČR s dětmi

Plánujete dovolenou v České republice s dětmi a přemýšlíte, jak nejlépe zvládnout cestování po naší krásné zemi? Možností je mnoho a záleží jen na vašich preferencích a věku dětí. Pro rodiny s malými dětmi je ideální cestování autem. Máte tak pohodlí a flexibilitu. Můžete si dělat zastávky kdykoli potřebujete a upravit si itinerář podle nálady dětí. Nezapomeňte na dostatek hraček, knížek a svačinek na cestu.

Pro starší děti může být dobrodružnější varianta vlakem. Česká republika má hustou železniční síť, která vás zaveze do všech koutů země. Děti si užijí pohled z okna a vy si můžete odpočinout od řízení. Cestování vlakem je navíc ekologické a pohodlné. Pokud chcete poznat krásy české přírody, zvažte cyklovýlet. Existuje mnoho cyklostezek vhodných pro rodiny s dětmi. Zastavit se můžete v malebných vesničkách, ochutnat místní speciality a užít si pohodovou atmosféru. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte na důkladnou přípravu. Naplánujte si trasu, rezervujte ubytování a zjistěte si informace o atrakcích, které chcete navštívit.

Atrakce pro děti

Česká republika je jako stvořená pro rodinnou dovolenou. Kromě nádherné přírody a bohaté historie nabízí i nepřeberné množství atrakcí, které nadají vaše ratolesti do extáze. Ať už jsou vaše děti malé nebo už větší, dobrodruzi nebo milovníci zvířat, na své si u nás zaručeně přijdou.

Zoologické zahrady patří mezi stá clássics. Zvířata z celého světa v jejich přirozeném prostředí uchvátí malé i velké. Zlínská zoo s exotickými druhy, ostravská s bílými tygry nebo liberecká se vzácným bílým tygrem, výběr je jen na vás. Aquaparky slibují zábavu a adrenalin pro celou rodinu. Tobogány, vodní skluzavky, divoké řeky, to vše a mnohem více najdete v aquaparcích po celé republice.

Pro milovníky historie nesmí chybět návštěva hradu nebo zámku. Křivoklát, Karlštejn, Český Krumlov, to jsou jen některé z perel, které čekají na své objevení. Pro menší rytíře a princezny jsou tu pak hrady a zámky s interaktivními expozicemi, kde se děti zábavnou formou dozví něco o historii. A co by to bylo za dovolenou bez pořádného výletu do přírody? Česko je protkáno sítí turistických tras, které vás zavedou do malebných údolí, na vrcholky hor s dechberoucími výhledy nebo k tajemným jeskyním.

Turistika s dětmi

Česká republika je pro dovolenou s dětmi jako stvořená. Nabízí nepřeberné množství turistických tras vhodných i pro ty nejmenší turisty. Vyrazit můžete do hor, lesů, podél řek nebo třeba za poznáním hradů a zámků.

Při plánování turistiky s dětmi je důležité zvolit trasu přiměřenou jejich věku a fyzické zdatnosti. Pro začátek volte kratší a nenáročné výlety s dostatkem zastávek na odpočinek a hry. Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu. Děti ocení, když trasa bude něčím zajímavá – třeba potokem, kde se můžou brouzdat, lesní stezkou s pohádkovými bytostmi nebo jeskyní.

Mezi oblíbené turistické cíle pro rodiny s dětmi patří například Krkonoše s naučnou stezkou Čertova strouha, Šumava s Plešným jezerem, Český ráj s pískovcovými skalními městy nebo Moravský kras s Punkevními jeskyněmi.

Nezapomeňte, že i krátký výlet do přírody dětem přinese spoustu radosti a zážitků.

Cyklovýlety pro rodiny

Česká republika je protkána sítí cyklostezek a cyklotras, které přímo vybízejí k objevování krás naší země ze sedla kola. Ať už hledáte nenáročné trasy vhodné pro rodiny s malými dětmi, nebo delší výlety pro zkušenější cyklisty, v Česku si vybere opravdu každý. Pro rodiny s dětmi je ideální volbou dovolená na kolech. Děti milují dobrodružství a jízda na kole pro ně představuje skvělou zábavu i možnost poznat nová místa. Při plánování cyklovýletu s dětmi je důležité zvolit trasu odpovídající jejich věku a fyzické zdatnosti. Vybírejte nenáročné trasy s pozvolným stoupáním a dostatkem zastávek na odpočinek, občerstvení a zábavu. Ideální jsou cyklostezky vedené po rovince, v blízkosti řek nebo rybníků. Děti jistě ocení, když trasa povede kolem zajímavostí, jako jsou hrady, zámky, zoologické zahrady nebo zábavní parky. Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu a nepodceňujte ani důležitost cyklistických přileb a reflexních prvků, a to i za slunečného počasí.

Vodní radovánky v ČR

Česká republika se svými krásnými jezery, řekami a aquaparky představuje ideální destinaci pro dovolenou s dětmi, kde si užijí vodní radovánky. Ať už preferujete koupání v přírodě nebo zábavu v moderních areálech, na své si přijde každý.

Koupání v přírodě

Pro milovníky přírodního koupání se nabízí nespočet možností. Lipno, Máchovo jezero nebo Slapy jsou jen špičkou ledovce. Krásné pláže, pozvolný vstup do vody a bohaté vyžití v okolí zaručí nezapomenutelnou dovolenou pro celou rodinu. Děti se zabaví stavěním hradů z písku, šnorchlováním nebo projížďkou na šlapadle.

Zábava v aquaparcích

Pokud dáváte přednost organizovanější zábavě, aquaparky jsou skvělou volbou. Aquapalace Praha, Aqualand Moravia nebo Vodní ráj Jihlava nabízejí tobogány, skluzavky, divoké řeky a další atrakce, které nadchnou malé i velké. Pro nejmenší jsou k dispozici brouzdaliště s vodními hrami a pro rodiče relaxační zóny s vířivkami a saunami.

Dovolená v České republice s dětmi tak může být plná vodních radovánek a nezapomenutelných zážitků. Stačí si jen vybrat tu pravou lokalitu a užít si zasloužený odpočinek s celou rodinou.

Počasí a roční období

Česká republika nabízí pestrou škálu aktivit pro rodiny s dětmi po celý rok. Ať už plánujete dovolenou v létě nebo v zimě, vždycky se najde něco, co zabaví malé i velké.

Léto láká k výletům do přírody. Vydejte se s dětmi na túru do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu. Krásné stezky vhodné i pro ty nejmenší najdete například v Českém Švýcarsku nebo v Adršpašsko-teplických skalách. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin.

Jaro a podzim jsou ideální pro poznávání hradů a zámků. Děti nadchne prohlídka hradu Karlštejn, hradu Bouzov nebo zámku Hluboká. Pro menší děti jsou vhodné skanzeny, kde se dozví, jak se žilo v minulosti.

Zima v Česku je jako stvořená pro zimní sporty. Vyrazte s dětmi na hory a užijte si lyžování, snowboarding nebo sáňkování. V Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě najdete mnoho sjezdovek vhodných pro rodiny s dětmi. Nezapomeňte na teplé oblečení, rukavice a čepici.

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v Česku kdykoliv během roku, nezapomeňte si užít čas s rodinou a vytvořit si nezapomenutelné vzpomínky.

Jídlo a pití

Při plánování dovolené s dětmi v České republice je důležité myslet i na jejich chuťové buňky. Naštěstí je naše země proslulá svou chutnou a sytou kuchyní, která nadchne malé i velké strávníky. Většina restaurací nabízí dětská menu s oblíbenými jídly, jako je smažený sýr s hranolkami, kuřecí řízek s bramborem nebo špagety s rajčatovou omáčkou. Pokud hledáte něco speciálního, vydejte se do některé z tradičních českých restaurací a ochutnejte svíčkovou na smetaně s knedlíkem, vepřo knedlo zelo nebo guláš. Nezapomeňte ani na sladkou tečku na závěr – české buchty, koláče a zákusky jsou prostě neodolatelné.

Na výletech do přírody se vám budou hodit svačiny, které si můžete připravit sami nebo zakoupit v místních obchodech. Skvělou volbou jsou ovoce, zelenina, pečivo s pomazánkou, jogurty nebo müsli tyčinky. Nezapomeňte ani na dostatek tekutin, ideálně vodu nebo neslazené čaje. V horkých letních dnech přijde vhod i osvěžující zmrzlina, kterou seženete v každém městě a vesnici.

Bezpečnost na cestách

Plánujete dovolenou v ČR s dětmi? Bezpečnost je vždy na prvním místě. Než vyrazíte na výlety, zkontrolujte technický stav auta a nezapomeňte na dětské autosedačky. Při jízdě na kole vždy používejte helmy, a to i vy sami. U vody dávejte pozor na děti neustále, i když umí plavat. V lese dbejte zvýšené opatrnosti, děti se snadno ztratí. Naučte je, jak se zachovat, když zabloudí. Mějte u sebe vždy dostatek tekutin a svačinu, opalovací krém a pokrývku hlavy. Dodržujte pitný režim i u dětí. Nepodceňujte ani zdánlivě bezpečné situace a užijte si dovolenou v české republice s dětmi naplno a bezpečně.

Tipy pro plánování

Při plánování dovolené v České republice s dětmi je důležité zohlednit věk a zájmy vašich ratolestí. Pro rodiny s menšími dětmi se nabízí řada zábavních parků, jako je například Legoland v Praze, Dinopark Vyškov nebo Šiklův mlýn na Vysočině. Starší děti ocení spíše adrenalinové zážitky, které jim poskytnou lanová centra, bobové dráhy nebo aquaparky.

Krása české přírody a památek

Nezapomínejte ani na krásu české přírody. Vydejte se s dětmi na túru do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu. Krásné výhledy a nezapomenutelné zážitky čekají na hradech a zámcích, kterými je Česká republika proslulá. Děti jistě nadchne prohlídka hradu Karlštejn, zámku Hluboká nad Vltavou nebo hradu Bouzov.

Tipy pro plánování

Při výběru ubytování myslete na komfort a vybavení pro rodiny s dětmi. Mnohé hotely a penziony nabízí dětské koutky, hlídání dětí nebo animační programy. Nezapomeňte si s sebou zabalit dostatek jídla a pití, obzvlášť pokud cestujete s menšími dětmi. Plánujte kratší výlety a přestávky, aby se děti neunavily. S dobrou přípravou si užijete nezapomenutelnou dovolenou v České republice s celou rodinou.

Rozpočet dovolené

Plánování dovolené s dětmi v Česku začíná u rozpočtu. Kolik chcete utratit? Naštěstí, dovolená v ČR nemusí zruinovat vaši peněženku. Ubytování seženete v různých cenových relacích, od kempů a chatek po penziony a hotely. Kemp je skvělá volba pro rodiny s nízkým rozpočtem, zatímco hotely nabízejí komfort a služby navíc. Jídlo si můžete vařit sami, čímž ušetříte, nebo si dopřát obědy a večeře v restauracích. Nezapomeňte na vstupy do atrakcí, které můžou být nákladné. Plánujte dopředu a hledejte slevy a rodinné vstupenky. Děti do určitého věku mívají vstup zdarma. Doprava po ČR je dostupná autem, vlakem i autobusem. Zvažte, co se vám nejvíce vyplatí. Sdílená doprava nebo hromadná doprava vám můžou ušetřit peníze. Nezapomeňte na kapesné na drobné radosti a suvenýry. I s omezeným rozpočtem si užijete krásnou dovolenou v Česku. Stačí plánovat a hledat výhodné nabídky.

Inspirace na výlety

Česká republika nabízí nepřeberné množství aktivit a míst k objevování pro rodiny s dětmi. Ať už hledáte dobrodružství v přírodě, poznání historie nebo zábavu v zábavních parcích, u nás si vybere každý.

Pro milovníky zvířat je tu nespočet zoologických zahrad. Zoo Praha, Zoo Zlín, Zoo Olomouc a mnoho dalších skrývají fascinující svět zvířat z celého světa. Děti se dozví spoustu zajímavostí a užijí si krmení a pozorování zvířat.

Pokud vaše ratolesti milují pohádky, zavezte je do některého z pohádkových lesů. Peklo Čertovina, Pohádkový les u Sněžného domu nebo Království lesa u Lipna nabízejí pohádkové stezky s dřevěnými sochami pohádkových bytostí. Děti se zabaví plněním úkolů a setkáním s oblíbenými pohádkovými postavami.

Pro aktivní rodiny je ideální turistika. Krásné turistické trasy vedou například na Sněžku, Pravčickou bránu, do Adršpašsko-teplických skal nebo na rozhlednu na Petříně. Děti si užijí dobrodružství v přírodě a nádherné výhledy.

Na své si přijdou i milovníci historie. Navštivte hrady a zámky, jako je Karlštejn, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou nebo Lednice. Děti se vrátí v čase a seznámí se s životem na panském sídle.

A pokud hledáte zábavu a adrenalin, vydejte se do některého ze zábavních parků. Aquapalace Praha, Šikland, Mirakulum nebo Dinopark Harfa nabízejí zábavu pro celou rodinu. Děti se vyřádí na tobogánech, prolézačkách, kolotočích a dalších atrakcích.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: dovolená čr s dětmi | dovolená v české republice s dětmi