Tipy na nezapomenutelnou rodinnou dovolenou v ČR

Rodinná Dovolená V Čr

Autem po ČR

Česká republika je protkána sítí kvalitních dálnic a silnic nižších tříd, což z cestování autem ideální volbu pro rodinnou dovolenou. Plánování trasy je snadné díky online mapám a navigacím, které nabízejí i informace o dopravní situaci. Při cestě s dětmi nezapomeňte na dostatek přestávek na odpočinek a občerstvení. Benzínové pumpy s dětskými koutky a restaurace s dětským menu jsou běžnou součástí hlavních tahů. Cestování autem vám dává svobodu upravit si itinerář podle aktuální nálady a počasí. Můžete se spontánně zastavit na zajímavých místech, která vás zaujmou po cestě, a užít si tak neplánovaná dobrodružství. Nezapomeňte na autosedačku pro vaše nejmenší, která je v České republice povinná.

Vlakem s dětmi

Cestování vlakem s dětmi po České republice je skvělý způsob, jak si užít rodinnou dovolenou a zároveň prozkoumat krásy naší země. Děti milují dobrodružství a jízda vlakem pro ně může být sama o sobě zážitkem. Vyberte si z mnoha malebných tratí, které vás provedou úchvatnou přírodou, historickými městy i pohádkovými vesničkami.

Při plánování cesty vlakem s dětmi je důležité zvolit trasu a cílovou destinaci s ohledem na jejich věk a zájmy. Pro rodiny s malými dětmi jsou ideální kratší výlety s možností zastávek na hřištích, v parcích nebo zoologických zahradách. Starší děti ocení delší trasy s výhledy na zajímavá místa a možností turistiky či cyklistiky.

Nezapomeňte na dostatek svačiny, pití a zábavy pro děti na cestu. Oblíbené hračky, knížky, hry nebo pohádky na tabletu jim pomohou zkrátit dlouhou chvíli. Cestování vlakem je ekologické a pohodlné a nabízí jedinečnou možnost poznat Českou republiku z jiné perspektivy.

Autobusy a cyklobusy

Prozkoumávání krás České republiky s rodinou je nezapomenutelný zážitek a autobusy a cyklobusy nabízejí pohodlný a flexibilní způsob, jak toho dosáhnout.

Síť autobusových linek pokrývá celou zemi, od malebných vesniček po pulzující města, takže se snadno dostanete do cíle. Cestování autobusem je cenově dostupné, zejména pro rodiny, a nabízí možnost relaxovat a kochat se krajinou. Pro dobrodružnější rodiny jsou cyklobusy skvělou volbou. Tyto autobusy jsou vybaveny nosiči kol, které vám umožní kombinovat jízdu na kole s cestováním autobusem. Můžete si tak naplánovat trasu, která zahrnuje malebné cyklostezky a zároveň si užít pohodlí autobusové dopravy na delší vzdálenosti.

Ať už se rozhodnete prozkoumat České Švýcarsko, Jižní Moravu nebo Krkonoše, autobusy a cyklobusy vám poskytnou svobodu a flexibilitu, abyste si užili rodinnou dovolenou naplno. Nezapomeňte si předem ověřit jízdní řády a dostupnost cyklobusů, abyste si zajistili hladký průběh vaší cesty.

Pěší turistika s rodinou

Česká republika je protkána hustou sítí značených turistických tras, které lákají k prozkoumání malebné krajiny s celou rodinou. Pěší turistika je skvělým způsobem, jak aktivně strávit dovolenou, užít si čerstvý vzduch a objevovat krásy přírody. Při plánování rodinného výletu je důležité zvolit trasu odpovídající věku a fyzické zdatnosti všech členů. Pro rodiny s malými dětmi jsou ideální nenáročné vycházky po rovině, například kolem rybníků, naučných stezek nebo v zámeckých parcích. Starší děti zvládnou i delší túry s mírným převýšením, které je možné zpestřit návštěvou rozhledny, zříceniny hradu nebo jeskyně.

Při výběru trasy se informujte o jejím značení, délce a převýšení. Nezapomeňte na pevnou turistickou obuv a oblečení do každého počasí. S sebou si zabalte dostatek tekutin a svačinu. Děti zabavíte hrami v přírodě, sbíráním lesních plodů nebo poznáváním místní fauny a flóry. Pěší turistika s rodinou je skvělou příležitostí, jak utužit vztahy, užít si společné chvíle a vytvořit si nezapomenutelné zážitky.

Kempování a karavany

Kempování a cestování s karavanem zažívají v České republice boom a není se čemu divit. Nabízí totiž skvělou možnost, jak si užít rodinnou dovolenou v přírodě a poznat krásy naší země. Ať už preferujete stanování pod hvězdami, pohodlí karavanu nebo útulný chatkový kemp, Česká republika má co nabídnout.

Pro rodiny s dětmi je kempování ideální volbou. Děti si užijí spoustu zábavy při hrách v přírodě, koupání v rybníce nebo opékání špekáčků u táboráku. Rodiče si mezitím mohou odpočinout od každodenního shonu a užít si klid a pohodu.

V České republice najdete širokou škálu kempů a karavanových stání. Od menších, komornějších kempů až po velké areály s bazény, restauracemi a animačními programy. Mnoho kempů je situováno v blízkosti turistických atrakcí, jako jsou hrady, zámky, jeskyně nebo cyklostezky.

Při plánování dovolené v kempu je důležité zvážit několik faktorů. Vybavení kempu (sociální zařízení, kuchyňka, dětské hřiště), aktivity v okolí a samozřejmě také rozpočet. Pro inspiraci můžete navštívit webové stránky s recenzemi kempů od ostatních cestovatelů.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ kempování, dovolená v České republice vám zaručeně přinese nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu.

Jízda na kole Českem

Česko je pro cyklovýlety jako stvořené. Čeká vás tu hustá síť cyklostezek, malebná krajina a spousta zajímavých míst, kam se s dětmi podívat. Rodinná dovolená v ČR na kolech tak bude nezapomenutelným zážitkem.

Na výběr máte z nespočtu tras různých obtížností. Pro rodiny s menšími dětmi jsou ideální rovinaté cyklostezky vedoucí podél řek, jako je například Baťův kanál nebo cyklostezka podél řeky Ohře. Zkušenější cyklisté se můžou vydat do některého z našich krásných pohoří, třeba na Šumavu nebo do Krkonoš.

Při plánování dovolené na kole nezapomeňte na dostatek zastávek na občerstvení a odpočinek. V Česku naštěstí najdete spoustu hospůdek a restaurací s dětskými koutky, kde si vaše ratolesti můžou po náročné jízdě hrát. Ubytování pak nabízí kempy, penziony i hotely, z nichž mnohé jsou speciálně přizpůsobené rodinám s dětmi.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv trasu, rodinná dovolená v ČR na kolech vám zaručeně přinese spoustu zábavy a nezapomenutelných zážitků.

Vodácké trasy pro rodiny

Česká republika je protkána sítí malebných řek a říček, které lákají k nezapomenutelným vodáckým dobrodružstvím. I s těmi nejmenšími vodáky se můžete vydat na poklidné putování po proudu a užít si krásy české přírody z vodní hladiny. Mezi nejoblíbenější vodácké trasy pro rodiny s dětmi patří například řeka Sázava, Berounka nebo Lužnice. Tyto řeky nabízejí klidnější úseky s minimem jezů a peřejí, takže jsou vhodné i pro úplné začátečníky.

Při plánování vodácké dovolené s dětmi je důležité zvolit trasu odpovídající jejich věku a zkušenostem. Pro ty nejmenší jsou ideální kratší výlety s možností častějších zastávek na svačinu, koupání a hry. Starší děti už si užijí i delší trasy s přespáním v kempu a táborákem. Nezapomeňte na kvalitní vybavení, jako jsou plovací vesty pro všechny členy posádky, a nepodceňte ani přípravu jídla a pití na cestu.

Vodácká dovolená v Čechách je skvělou příležitostí, jak strávit aktivní dovolenou s rodinou v krásném prostředí. Děti se zabaví, užijí si spoustu legrace a zároveň poznají krásy české přírody z jiné perspektivy.

Tipy na výlety s kočárkem

Česká republika je pro rodinné dovolené s kočárkem jako stvořená. Nabízí nepřeberné množství krásných a nenáročných tras, které si užijí malí i velcí. Ať už preferujete procházky lesem, výhledy z rozhleden nebo poznávání historických památek, vždycky najdete to pravé místo pro váš rodinný výlet.

Tipy na výlety do přírody

  • Naučná stezka Stezka korunami stromů Lipno: S kočárkem bez problému sjízdná, s krásným výhledem na Lipno a šumavskou krajinu z bezbariérové vyhlídkové věže.
  • Zoologická zahrada Praha: Nabízí speciální trasy pro rodiny s dětmi a kočárky.
  • DinoPark Plzeň: Modely dinosaurů v životní velikosti nadchnou každé dítě.

Tipy na výlety za historií

  • České hrady a zámky: Mnoho z nich je upraveno pro rodiny s dětmi a nabízí i možnost zapůjčení kočárku.
  • Zámecký park Lednice nebo Kroměříž: Krásné procházky v parcích zapsaných na seznamu UNESCO.

Nezapomeňte!

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, nezapomeňte na dostatek pití a svačiny pro vaše nejmenší. S dobrou přípravou si rodinnou dovolenou v Čechách užijete naplno!

Cestování s domácími mazlíčky

Plánujete rodinnou dovolenou v ČR a nechcete nechat vašeho chlupatého člena rodiny doma? Skvělá volba! Česká republika je čím dál více dog-friendly a existuje spousta možností, jak si užít dovolenou i s vaším mazlíčkem.

Při výběru ubytování se zaměřte na hotely, penziony a apartmány, které psy vítají. Mnoho z nich nabízí i speciální služby, jako jsou misky na vodu a krmení, pelíšky, nebo oplocené výběhy. Informace o tom, zda je ubytování vhodné pro domácí mazlíčky, najdete na webových stránkách ubytovatelů nebo na specializovaných portálech.

Při plánování výletů myslete na to, že ne všude jsou domácí mazlíčci vítáni. Například vstup se psy nebývá povolen do některých památek, muzeí, jeskyní nebo na koupaliště. Naštěstí existuje spousta alternativních aktivit, které si užijete i s vaším čtyřnohým parťákem. Vydejte se na túru do hor, prozkoumejte krásy českých lesů, navštivte psí park nebo se vydejte na procházku historickým centrem města.

Nezapomeňte na základní výbavu pro vašeho mazlíčka, jako je obojek s adresátkem, vodítko, miska na vodu, krmivo a případně i léky. V horkých dnech dbejte na dostatečný pitný režim a chraňte vašeho psa před přehřátím.

Cestování s domácími mazlíčky vyžaduje trochu plánování a ohleduplnost, ale s trochou snahy si užijete nezapomenutelnou rodinnou dovolenou v ČR i s vaším chlupatým členem rodiny.

Veřejná doprava a slevy

Plánujete rodinnou dovolenou v ČR a přemýšlíte, jak ušetřit na cestování? Veřejná doprava nabízí řadu slev pro rodiny s dětmi. Děti do 6 let cestují vlakem i autobusem zdarma, a to bez nároku na vlastní sedadlo. Pro starší děti a studenty existují různé slevy, obvykle 50% z ceny jízdného. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti dítěte, případně potvrzení o studiu.

Skvělou volbou pro cestování po ČR s dětmi je také síť železničních linek s názvem Cyklohráček. Tyto vlaky jsou speciálně upravené pro přepravu kol a nabízejí zábavu pro celou rodinu. Během jízdy se děti zabaví v herním kupé s hračkami a spoustou zábavy. Cyklohráčky jezdí o víkendech a svátcích na vybraných trasách po celé republice.

Pokud plánujete delší cestu vlakem, zvažte zakoupení některé z výhodných jízdenek. Například síťová jízdenka ČD Net vám umožní neomezené cestování po celé České republice po dobu několika dní. Pro rodiny s dětmi se vyplatí také skupinová jízdenka, která platí až pro 5 osob.

Než se vydáte na cestu, nezapomeňte si ověřit aktuální informace o slevách a jízdních řádech na webových stránkách dopravců. Přejeme vám příjemnou a pohodovou rodinnou dovolenou v ČR!

Plánování trasy a navigace

Plánování rodinné dovolené v ČR je hračka, zvláště co se týče tras a navigace. Ať už se chystáte zdolávat vrcholky Krkonoš, prozkoumávat historická zákoutí Českého Krumlova nebo si užívat sluníčka u Máchova jezera, existuje spousta nástrojů, které vám cestu usnadní. Papírové mapy jsou sice fajn pro nostalgiky, ale mobilní aplikace s navigací jsou zkrátka praktičtější. Nabízí aktuální informace o dopravě, tipy na zajímavá místa po cestě a snadno se s nimi manipuluje. Nezapomeňte si stáhnout offline mapy, abyste se neztratili ani v místech bez signálu.

Při plánování trasy autem zvažte délku cesty a případné zastávky, ať už kvůli dětem nebo památkám. Děti ocení kratší cesty s častějšími přestávkami na protažení nohou a zábavu. Prozkoumejte interaktivní mapy s vyznačenými turistickými atrakcemi, odpočívadly a restauracemi vhodnými pro rodiny s dětmi. A pokud se vydáváte na túru, nezapomeňte na podrobnou turistickou mapu a informujte se o aktuálním počasí a sjízdnosti tras.

Bezpečnost na cestách s dětmi

Rodinná dovolená v ČR s sebou přináší spoustu zážitků, ale i starostí. Bezpečnost dětí je vždy na prvním místě. Ať už se chystáte na hory, k vodě nebo do města, existuje několik zásad, které je dobré mít na paměti.

Před cestou autem vždy zkontrolujte dětské autosedačky. Musí odpovídat věku a váze dítěte a být správně nainstalované. Během jízdy dětem dopřejte pravidelné přestávky na protažení a občerstvení.

V přírodě dbejte na zvýšenou opatrnost. Děti by se neměly vzdalovat bez dozoru dospělé osoby, a to ani na zdánlivě bezpečných místech. U vody je nutný neustálý dohled a použití vhodných plaveckých pomůcek. Nezapomeňte na ochranu před sluncem – opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Ve městě dbejte na bezpečnost v dopravě. Děti učte přecházet silnici na přechodu pro chodce a na zelenou. V davech držte děti za ruku, aby se neztratily. Před odjezdem si s dětmi promluvte o tom, co dělat, když se ztratí – měly by znát vaše telefonní číslo nebo umět požádat o pomoc někoho v uniformě.

Bezpečnost na dovolené s dětmi je kombinací prevence a obezřetnosti. Dodržováním základních pravidel a zdravým rozumem předejdete nepříjemným situacím a užijete si rodinnou dovolenou v ČR naplno.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lubomir Zivny

Tagy: rodinná dovolená v čr | informace o rodinné dovolené v čr